İzmir Milli Kütüphane'de 2009/1 numarada kayıtlı şiir mecmuasının mecmuaların sistematik tasnif projesi'ne (MESTAP) göre tasnifi (1ᵃ-61ᵃ v.)
İzmir National Library 2009/1 numbered registered poetry journal's according to systematic classification of poem journals project (MESTAP) (1ᵃ-61ᵃ v.)
- Tez No: 634401
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez çalışması, İzmir Milli Kütüphane'de 2009/1 numarada bulunan Mecmu'a-i Eş'ar isimli şiir mecmuasının 1ᵃ-61ᵃ varakları arasındaki şiirlerin transkripsiyonunu, Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)'ne göre yapılan tasnifini ve mecmuanın tanıtımını içermektedir. Mecmuada 13-18. yüzyıllar arasında yaşamış çok sayıda şairin çeşitli nazım şekilleriyle yazılmış şiirleri bulunmaktadır. Toplamda, mahlası bilinen 60 şair ve 257 şiir bulunmaktadır. Mahlası bilinmeyen toplam 11 şiir/şiir parçası vardır. Mecmuadaki şiirlerden ikisi ve bir beyit Farsça geri kalanları Türkçe'dir. Giriş kısmında bu çalışma hakkında bilgi verilmiş ardından kısaca mecmualardan bahsedilmiştir. Giriş kısmından sonra 2009/1 numaralı mecmua tanıtılmış ve MESTAP'a göre tasnifi verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise mezkûr mecmuanın 1ᵃ-61ᵃ sayfa aralığının transkripsiyonlu metni yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study includes the transcription of poems between the pages 1a-61a of a poetry journal named Mecmû'ai Eş'âr, numbered 2009/1 in İzmir National Library, the classification which was made according to the Systematic Classification Project of the Journal (MESTAP) and examination of the journal. In the journal, there are various verse forms of poetry written by many poets who lived between the 13th-18th centuries. In total, there are 60 known poets and 257 poems and 11 poetry/ poetry pieces of unkown poets. In the journal were written Two poems and a couplet in Persian and the rest in Turkish. Information about the study was given in the introduction part and then briefly mentioned about the journal. After the introduction, the journal numbered 2009/1 was introduced and classified according to MESTAP. In the second part of the study, the transcription text of the 1ᵃ-61ᵃ page range of the mentioned journal is mentioned.