Orta düzey yöneticilerde güç tipi tercihleri (İş tatmini, eğitim, yaş ve cinsiyet kriterleri açısından bir analiz)
The preferences of power types of middle level managers (An analysis from the points of job satisfaction, education, age and sex)
  1. Tez No: 63441
  2. Yazar: ABDULLAH KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İşletmelerde orta düzey yöneticiler önemli fonksiyonlar ifa ederler. Fonksiyonlarını başarıyla yerine getirebilmek için sahip oldukları güç yeteneğini etkili bir biçimde kullanmak mecburiyetindedirler. Üst düzey yöneticilerle astlar arasında köprü görevini yürütürler. İşletmede çalışanların etkili olması ve yüksek performanslı örgütlerin oluşumu orta düzey yöneticinin gücü kullanma yeteneğine bağlıdır. Bütün örgütlerde ve yöneticilerde gücün varlığı kabul edilmektedir. Bu nedenle yöneticiler güç olgusunu iyi anlamalıdırlar. Onlar toplumun, kendisinin ve çalışanların güce yüklediği anlamı bilmelidirler. Güç iyi ve kötü yönde kullanılabilmektedir. Gücün iyi yönde kullanılması için kontrol edilebilir ve bir kaç merkezde toplanması gerekir. Tüm örgütlerde kullanılan en yaygın güç tipleri ise şunlardır: Ödüllendirme, cezalandırma, yetki, bilgi, karizma (cazibe) basan, ekonomik ve politik güçlerdir.Güç olgusu, genellikle otorite, yetki, etkileme ve kuvvet kavramlarıyla karıştırılmaktadır. Güç başkalarını etkileyebilme yeteneğini ifade eder. Otorite ise, başkalarını etkileyebilme hakkıdır. Yetki ise örgütsel yasalar tarafından desteklenen üstlerin astlara emir verebilme ve onların davranışını belirleme hakkıdır. Buna rağmen yasal güç, yasal otorite ve yasal yetki aynı anlama gelir. Etkileme, güç yeteneğinin kullanılma sürecidir. Kuvvet gücün bir şekilde ifadesidir. Güç örgütler için yaşamsaldır. Örgütlerde itici ve sınırlayıcı güç olarak iki temel güç vardır. Bunlar örgütün yaşamasında ve koalisyonların kuruluşunda etkilidirler. Orta düzey yöneticiler ise kurumsal ve kişisel güç kaynaklarına sahiptirler. Onların toplam güç, fiziksel, ekonomik, bilgileri tecrübeleri, kişiliği, makamı, ideolojisi v.b. güç tiplerinin toplamına eşittir. Profesyonel yöneticiler mevcut güçlerim diğer kıt kaynaklar gibi görürler. Ve onlar da yönetirler. Güç kişisel farklılıklardan ve örgüt yapılarının değişikliklerinden dolayı çeşitlilik gösterir. Bu çalışmamızın dördüncü bölümünde orta düzey yöneticilerin cinsiyet, yaş, eğitim ve iş tatminiyle güç tipi tercihleri araştırılmıştır. Bununla ilgili olarak, Denizli ilinde bir saha araştırması yapılmıştır. Kısaca özetlediğimiz bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. I. II. ve III bölümler konunun teorik yapısını oluşturmaktadır. IV bölümde ise konu ile ilgili olarak Denizli ilinde turizm ve tekstil sektöründe yapılan araştırma bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Master Thesis THE PREFERENCES OF POWER TYPES OF MIDDLE LEVEL MANAGERS (An Analysis from the points of job satisfaction, eduction, age and sex) Abdullah KARAMAN SupervisonProf.Dr.Dursun BİNGÖL 1997 JURY Middle level managers perform important functions in institutions. In order to do their duties successfully, they have to use their power effectively. They are a kind of bridge between upper managers and the lower ones. Effective performance of the employees in the organisations and the foundation of highly-influential associations depend on the ability of useing power which middle level managers have. The existence of power is accepted in all associations and managers. For this reason, managers must appropriately understand the meaning of power. They must be aware of the meaning of power that the society, himself and the employees attach to the concept. The power can be used in a positive and negative way. In order to useIV the power positewely the power to be, it must be controllable and must be held in several centers. There are a number of ways of using power in all associations. The most common of these are: reward, punishment, Legitimate, Expertise, referent, Performance economic and politic powers. The concept of power is generally confused with authority, influence and strength. Power means being able to effect other. On the other hand, authority is the right to effect others. Legitimate power is the right by the laws to give orders and define the behaviours of those having lower status. However, Legitimate power, Legitimate authority and Legitimate power mean the same, Influencing is the process of using the ability of power. Strength is away of expressing power. Power is vital for associations. There are two basic powers named initrative and limiting powers in associations. They are affetcive for the continuity of associations and the establishment of Middle level managers have institutional and personal power sources. Their total power contains physical, economic power, knowledge, experience, personality, status, ideology, etc. Professional managers feel their present power like other rare sources and they manage them. Power varie, due to personal differences and varieties of the structure of associations. In Part Four of this study sex, age, training, job satisfaction and types of power of middle level managers and their preferences in terms of above issues are searched. An area research was carried out in Denizli. This study, contains four parts. The first, second, and third sections contains literature review of the subject. The fourth one contains a research in Denizli on tourism and textile industry.