Endüstri 4.0 bakış açısı çerçevesinde farklı kuşakların teknoloji algılarının değerlendirilmesine yönelik bir araştırma
Industry 4.0 oriented to evaluate technology algits of different generations in perspective frame a research
  1. Tez No: 634455
  2. Yazar: DUYGU TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN YELKİKALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Günümüzde sıklıkla duyduğumuz Endüstri 4.0 kavramı, akıllı fabrikalarda fiziksel işlemleri siber fiziksel sistemler ile izleyerek, nesnelerin birbirleriyle ve insanlarla iletişime geçmesini ve bununla birlikte merkezi olmayan kararların verilmesini sağlayan sistemler bütünüdür. Yüksek teknoloji ve ileri optimizasyon sunan bu yeni sanayi devrimi, daha fazla verimlilik, istihdam, yaşam konforu gibi tüm alanlarda en yüksek fayda ve verimliliği sağlama potansiyeli taşımaktadır. Tüm bu yeni teknolojiler insan hayatını kolaylaştırmak, ve yaşam kalitesini arttırma amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda bu teknolojilerle birlikte insan faktörü de büyük bir öneme sahiptir. Bu çalışmada kuşakların Endüstri 4.0 kavramına bakış açısı ele alınmıştır. Bu tez çalışmasının amacı, Endüstri 4.0 kavramı ile birlikte değişen üretim sistemleri ve çalışma şekillerine ilişkin iş dünyasında yer almış ve almakta olan farklı kuşakların görüşlerinin değerlendirmek istenmesidir. Araştırmada yöntem olarak nitel araştırma deseni kullanılmış ve veriler yarı yapılandırılmış mülakat sorularından elde edilmiştir. Çalışmada Baby Boomers, X ve Y olmak üzere 3 kuşak grubundan 15 çalışan ile görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada teknoloji algısı Teknoloji Kabul Modeli ölçeği ile incelenmiştir. Görüşmeler MAXQDA 2020 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda teknoloji algısının kuşaklara göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Çalışanlar en fazla üretim ve çalışma hızı, üretim maliyeti, işsizlik, verimlilik temalarına değinmişlerdir. Baby Boomers ve X kuşağı; bu teknolojilerin yüksek kurulum maliyeti ve işsizliğe neden olacağını düşünmekte, Y kuşağı ise yeni dönemin getirdiği avantajlardan yararlanarak çoktan adapte olduklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The concept of Indusrty 4.0, which we often herar today is a set of systems that monitor physical processes in cyber factories with cyber-physical systems, allowing objects to communicate with each other and with people, as well as making decentralized decisions. Offering high technology and advanced optimization, this new industrial revolution has the potential to provide the highest benefits and efficiency in all areas such as greater efficiency, employment, comfort of life. All these new technologies have been carried out in order to facilit ateh uman life and improve the quality of life. In this respect, the human factor is of great importance with these technologies. In this study, the perspective of generations in Industry 4.0 was discussed. The purpose of this study is to evaluate the opinions of different generations that have taken place in the business world regarding the changing production systems and working styles with the concept of Industry 4.0. Qualitative research pattern was used a method in the study and the data was obtained from structured interview questions. In the study, interviews were conducted with 15 employees from 3 generation groups: Baby Boomers, X and Y. In the study, the perception of technology was examined by the scale of the Technology Acceptance Model. Interviews were analyzed with MAXQDA 2020. As a result of research, it was determined that the perception of technology varies according to generations. Employees talked about the most production and working speed, cost of production, unemployment, productivity themes.