Çanakkale Muharebeleri'nde 72'nci Alay
72nd RegiMent in Gallipoli Campaign
- Tez No: 634456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
25 Nisan 1915 ile 9 Ocak 1916 tarihleri arasında birçok sınıftan askerî birliğin katıldığı Çanakkale Kara Muharebeleri sırasında Arıburnu'nda mücadele eden 72'nci Alay'ın bu bölgedeki faaliyetlerini konu alan“Çanakkale Muharebeleri'nde 72'nci Alay”isimli bu çalışma, harp cerideleri ve araştırma eserler kullanılarak hazırlanmıştır. Alay'ın muharebe öncesi hazırlıkları; muharebe hattına intikali; yerleşimi ve buradaki faaliyetleri; katıldığı muharebeler; bu muharebeler sırasında aldığı vazifeler, kronolojik olarak detaylandırılmıştır. Bu çerçevede, söz konusu birliğin muharebe hattındaki diğer birliklerle olan irtibatı da göz önünde bulundurularak bu birliklerin gözünden de Alay'ın harekâtı incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study titled“ 72nd Regiment in Gallipoli Campaıgn”, which is about the activities of the 72nd Regiment fighting in Arıburnu during the Canakkale Ground-Base Battles between April 25, 1915 and January 9, 1916, was prepared using war cerides and research works. Pre-battle preparations of the Regiment, its deployment to the combat line and its activities, the battles it participated in, the duties it took during these battles, are detailed in chronological order. With this scope, the operation of the regiment was tried to be examined from the eyes of these units by taking into consideration the contact of the said unit with the other units in the line of battle.