Belediyelerin yaşlı dostu kent uygulamalarının değerlendirilmesi: Çanakkale Belediyesi örneği
The evaluation of the age friendly city applications of municipalities: case of Çanakkale Municipality
  1. Tez No: 634459
  2. Yazar: GİZEM BUKET YILDIZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yerel Yönetimler, Kent ve Çevre Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Dünya genelinde, birçok ülkede ortalama yaşam süresinin uzaması ile birlikte yaşlı nüfus sayısı ve oranlarında geçmiş yıllara göre artışlar gözlemlenmiştir. Artan yaşlı nüfus sayısı ve oranları ile birlikte dünya ülkeleri“yaşlanma”eğilimli bir nüfus ile karşı karşıya kalmışlardır. 20. yüzyılın sonlarına doğru başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkede nüfusun yaşlanıyor olması ülkelerin geleceğine yönelik bir tehdit olarak algılanmış, yaşlanma olgusu sosyal ve ekonomik bir sorun olarak ortaya çıkmıştır. Küresel bir boyuta ulaşan yaşlanma sorunu Birleşmiş Milletler ve bağlı kuruluşu Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere uluslararası pek çok kuruluşu harekete geçirmiş ve bu sorunun çözümüne yönelik olarak çalışmalar yürütülmeye başlanmıştır. Tarihi temelleri 1980'li yıllara dayanan bu çalışmalar sonucunda“Yaşlı Dostu Kent”kavramı ve uygulamaları önem kazanmıştır. Dünyada genelinde birçok kent, yaşlı dostu kente yönelik olarak bir takım uygulamalar geliştirmişlerdir. Kentsel çevreyi yaşlı bireyler için uygun ve tehlikesiz alanlara dönüştürmeye başlamışlar ve bunu yaparken de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yaşlı dostu kentlere yönelik olarak belirlenen, sekiz başlıktan oluşan denetim listesindeki kriterleri temel almışlardır. Bu araştırmada, Türkiye'nin en yaşlı kentleri arasında yer alan Çanakkale'nin, en fazla yaşlı nüfusa sahip Merkez ilçe sınırları içerisinde hizmet sunan Çanakkale Belediyesi örneklem olarak belirlenmiştir. Araştırma kapsamında ilk olarak Çanakkale Belediyesi'nin 2020 yılına kadar hazırlamış olduğu bütün stratejik planlar ve faaliyet raporları analiz edilerek, yaşlı dostu kentlere yönelik geliştirmiş olduğu uygulamalar tespit edilmiştir. Daha sonra Çanakkale Belediyesi'nin dokuz birimi ile yapılan görüşmeler DSÖ'nün yaşlı dostu kentlere yönelik belirlemiş olduğu kriterler çerçevesinde MAXQDA 2018 programında analiz edilerek Çanakkale Belediyesi'nin“yaşlı dostu kent”uygulamları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increase of the average life expectancy in many countries around the world, the increases in the number and rates of elderly population has been observed compared to previous years. Along with the increasing number and rates of elderly population, the countries of the world have faced with a population tendency to“aging”. Towards the end of the 20th century, in many countries, especially in European countries, the aging of the population was perceived as a threat to the future of the countries, and the phenomenon of aging emerged as a social and economic problem. The aging problem, which has reached a global extent, has mobilized many international organizations, especially the United Nations and subsidiary of it -World Health Organization, and the efforts are started to solve this problem by them. As a result of these studies whose history is based on 1980s, the concept of“Age Friendly City”and its applications gained importance. Many cities around the world have developed a number of applications for the age friendly city. They have begun to transform the urban environment into suitable and non-hazardous areas for older individuals, and by doing this they have based on the criteria in the checklist consisted eight-point determined by the World Health Organization (WHO) for age-friendly cities. In this study, of Canakkale, Turkey Located between the city's oldest, most service providers in the elderly population with Central district boundaries Çanakkale Municipality has been identified as samples. Within the scope of the research, first of all, all strategic plans and activity reports prepared by Çanakkale Municipality until 2020 were analyzed and the applications developed for age-friendly cities were determined. Afterwards, interviews with nine units of Çanakkale Municipality were analyzed in the MAXQDA 2018 program within the framework of the criteria set by WHO for age-friendly cities, and the“age-friendly city”applications of Çanakkale Municipality were evaluated.