Grup sargınlığının sosyal kaytarma ve iş tatmini üzerindeki etkisi: Çanakkale ili lojistik sektöründe bir araştırma
The effect of group cohesion on social loafing and job satisfaction: A research on logistics sector in Çanakkale province
  1. Tez No: 634460
  2. Yazar: ESRA BURCU KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER PAZARCIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Tezin temel amacı grup sargınlığının, sosyal kaytarma ve iş tatmini üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bu doğrultuda grup sargınlığının, sosyal kaytarma ve iş tatmini üzerindeki etkisinin yanında aralarındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Yapılan araştırmada grup sargınlığının, sosyal kaytarma ve iş tatmini kavramlarına ilişkin bilgilere yer verilmiş ve araştırma kısmında belirlenen lojistik firma çalışanlarına anket uygulaması yapılmıştır. Anket uygulamasında kullanılan ölçekler, Öcel ve Aydın'ın Türkçeye uyarladığı Grup Sargınlığı Ölçeği, Liden ve arkadaşlarının geliştirdiği Sosyal Kaytarma Ölçeği ve Basım ve Şeşen'in Türkçeye uyarladığı İş Tatmini Ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçeklere ek olarak çalışanların demografik özelliklerinin tespiti için de sorular yöneltilmiştir. Anket uygulaması için Çanakkale ili ve çevresinde lojistik sektöründe faaliyet gösteren bir firmadan gerekli izinler alınarak firmanın uygun gördüğünü çalışan sayısına göre toplam 222 çalışana anket uygulaması yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler; faktör analizi, verilerin istatistiksel açıdan anlamlılığını kontrol etmek için regresyon analizi ve değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenebilmesi için korelasyon analizi vasıtasıyla değerlendirilmiştir. Yapılan analizlerin sonucunda elde edilen bulgulara göre, grup sargınlığı ve boyutlarının sosyal kaytarma ve iş tatmini arasında istatistiksel bakımdan anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Bununla birlikte, araştırma modelindeki bağımsız değişkenin (grup sargınlığı) bağımlı değişkenleri (sosyal kaytarma, iş tatmini) etkileme düzeyleri ile bağımsız ve bağımlı değişkenlerin kendi aralarındaki etkileşim düzeyleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main of the thesis is to examine the effect of group cohesiveness on social loafing and job satisfaction. In this direction, it is aimed to determine the relationship between group cohesiveness and social loafing and job satisfaction as well as their relationship. In the research conducted, information about the concepts of group cohesiveness, social loafing and job satisfaction were included and a survey was applied to the employees of the logistics companies determined in the research section. The scales used in the questionnaire were used, the Group Cohesiveness Scale, adapted by Öcel and Aydın to Turkish, the Social Loafing Scale developed by Liden and friends, and the Job Satisfaction Scale adapted by Turkish to adapted and Şeşen. In addition to these scales, questions were asked to determine the demographic characteristics of the employees. For the survey application, necessary permissions were obtained from a company operating in the logistics sector in Çanakkale province and its surroundings, and a questionnaire was applied to a total of 222 employees according to the number of employees deemed appropriate by the company. The data obtained as a result of the research; factor analysis was evaluated through regression analysis to check the statistical significance of the data and correlation analysis to determine the relationship between variables. According to the findings obtained as a result of the analyzes, statistically significant relationships were found between the group cohesiveness and the sub-dimensions of social loafing and job satisfaction. In addition, the levels of independent variable (group cohesiveness) affecting dependent variables (social loafing, job satisfaction) in the research model and the interaction levels of independent and dependent variables among themselves were explained.