Vokal kord nodüllü bireylerin ses terapisinde dudak trili tekniğinin etkinliği
Voice therapy lip trill tecnique efficacy at vocal cord nodüle individuals
  1. Tez No: 634473
  2. Yazar: NİLGÜN ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Mart 2019 - Aralık 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi KBB Hastalıkları Anabilim Dalı, Nimetullah Esmer Ses Hastalıkları Tanı ve Tedavi Merkezine ses bozukluğu şikayeti ile gelip, vokal kord nodül tanısı almış hastalarda dudak tril ses terapisinin etkinliği objektif ve subjektif yöntemlerle değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmaya toplam vokal kord nodüllü 49 birey dahil edilmiş olup çalışma grubuna dudak tril ses terapi tekniği (22), kontrol grubuna rezonans ses terapi tekniği (27) uygulanmıştır. Çalışmaya katılan iki gruba vokal hijyen ile birlikte 6 hafta boyunca hafta da 1 olmak üzere 30 dk ses terapisi verilmiştir. Gruplara terapi öncesi ve sonrası akustik- aerodinamik analiz, Sesle İlgili Yaşam Kalite Ölçeği (SİYKÖ), Ses Handikap İndeksi (SHİ), ve Beck Anksiyete Ölçeği uygulanmıştır. Objektif ve subjektif analiz parametreleri; her iki grupta shimmer, HNR ve MFS ve SİYKÖ skorlarında anlamlı bir iyileşme olduğu bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Voice Therapy Lip Trill Tecnique Efficacy at Vocal Cord Nodüle Individuals Main objective of this study is assesing with objective and subjective methots Lip Trill voice therapy efficacy on inviduals who examined at Ankara University Ear Nose Throat Diseases Nimetullah Voice Discases Center Diagnosed vocal cord nodule. Total 49 individual was included in the study. 22 of them was lip trill threapy, 27 individual was control group which has resonance voice therapy. Both groups were adviced vocal hygiene and has 6 weeks total 30 minute once a week voice therapy. Both groups took acoustic aerodynamical analysis before and after the treatment also Voice-Related Quality of Life Scale (V-RQOL), Voice Handicap Index (VHI) and Beck anxiety tests. Objective and subjective analysis paremeter; shimmer, harmonic noise ratio (HNR), maximum phonation time (MPT) and SİYKÖ scores was meaningfully improved (p0.05).