İntravenöz yolla bolus olarak uygulanan tedavilerde çocukların ağrı yaşama durumlarının ve ağrıya yol açan nedenlerin belirlenmesi
In intravenously administered bolus treatments, determining the state of children experiencing pain and causes causing pain
- Tez No: 634477
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE YILDIRIM SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Pediatri kliniklerine hastaların çok farklı şikayetlerle yatışı yapılmaktadır. Bu hastaların çoğuna uygulanacak tedavi için intravenöz kateter takılmakta, doktor istemine bağlı olarak intravenöz tedavi uygulanmaktadır. Bu araştırmanın amacı intravenöz yolla bolus olarak uygulanan tedavilerde çocukların ağrı yaşama durumlarının ve ağrıya yol açan nedenlerin belirlenmesidir. Yöntem: Araştırma Aralık 2019-Mart 2020 tarihleri arasında tanımlayıcı, gözlemsel olarak yapılmıştır. Araştırma Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir eğitim ve araştırma hastanesi çocuk kliniğinde yürütülmüştür. İlk aşamada ilk 40 gözlem çift gözlemci ile yürütülmüştür. Yapılan kappa uyum analizi ile çalışma tek gözlemci ile devam etmiştir. Araştırma da 1 ay ile 6 yaş arasındaki hastaların intravenöz bolus olarak uygulanan 101 ilaç tedavisi gözlenmiştir. Tedavi sırasında meydana gelen ağrı hastanın yaş grubuna uygun olarak ağrı ölçekleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Uygulanan tedavilerin % 63,4'ünde (n=64) tedavi sırasında ağrı gözlenmiştir, ilaç ile ilaç uygulama sırasında oluşan ağrı arasında anlamlı ilişki olduğu görülmüştür (Fisher's Exact Test: 10,937 p=,022). 0-12 ay arasındaki bebeklerde diğer yaşlara göre ağrının daha fazla yaşandığı saptanmıştır (Fisher's Exact Test:13,621 p=0,022). Ayak bölgesinde intravenöz kateteri olup ağrı yaşayan hastaların sayısı diğer bölgelerde kateteri olan hastalardan daha fazladır (Fisher's Exact Test: 11,520 p=0,045). İlacı dilüe edilme miktarı ve ilacı uygulayan hemşireye göre çocukların intravenöz tedavi sırasında ağrı yaşama durumları arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Sonuç: İntravenöz ilaç tedavisi çocuklarda ağrıya neden olabilmektedir. Bu durumu en aza indirmek için intravenöz kateterleri iyi gözlemlemek, intravenöz tedavide ağrıya neden olan ilaçların belirlenmesi ve bu ilaçlarda ağrıyı en aza indirecek şekilde uygulama protokollerinin geliştirilmesi önerilmektedir
Özet (Çeviri)
Objective: Patients are admitted with very different complaints to pediatric clinics. Most of these patients are treated with intravenous catheters, depending on the doctor's request intravenous treatment is applied. The purpose of this study is to determine the pain state of children and causes of pain in the treatments administered as a bolus intravenously. Method: The research was carried out descriptively and observationally between December 2019- March 2020. The research was carried out at the children's clinic an Education and Research Hospital affiliated to the Ministry of Health. In the first stage of the research, were carried out 40 observations with double observers. The study continued with a single observer and the coppa compliance analysis. In this study, 101 patients between the ages of 1 month and 6 years drug therapy administered as an intravenous bolus was observed. The pain that occurred during the treatment was evaluated with pain scales suitable for the age group of the patient. Results: Pain was observed during the treatment in 63.4% (n = 64) of the treatments and it was observed that there was a significant difference between the pain during the drug administration. (Fisher's Exact Test: 10,937 p=,022). It was found that infants between 0-12 months experienced more pain than other ages. (Fisher's Exact Test:13,621 p=0,022). The number of patients who have intravenous catheters in the foot area and who have pain is higher than the patients have catheters in other regions. (Fisher's Exact Test: 11,520 p=0,045). According to the amount of dilution of the drug and the nurse who administered the drug, there was no significant difference between children experiencing pain during intravenous treatment. Conclusion: Intravenous drug therapy may cause pain in children. It is recommended to observe intravenous catheters well and minimize this condition, identify drugs that cause pain in intravenous therapy to develop application protocols to minimize pain in these drugs.