Optomechanically induced transparency in a PT symmetric system
PT simetrik bir sistemde optomekaniksel irgitimli saydamlık
  1. Tez No: 634489
  2. Yazar: BEYZA SÜTLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYHUN BULUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Optomekanik sistemler yakın zamanda fiziğin birçok alanında dikkat çekmiştir ve lazer soğutma, kütleçekim dalgalarının tespiti, dolaşık durumların elde edilmesi, mekanik kipin taban durum hareketine soğutulması gibi amaçlarla kullanılmıştır. Bununla birlikte optomekaniksel irgitimli saydamlık, yavaş ışık gibi özellikler de gözlemlenebilmektedir. Bu çalışmada parite-zaman (PT) simetrisi bağlamında bu özellikleri incelemekteyiz. Bu amaç doğrultusunda PT simetrik iki mekanik çınlacın pasif olanı ile çiftlenmiş bir kovuktan oluşan sistemi analiz etmekteyiz. Öncelikli hedefimizi kovuğun çınlaca bağlı olan aynasının hareketinden kaynaklanan birinci derece yanbantları incelemek oluşturmaktadır. Sistem güçlü bir kontrol ve zayıf bir sonda lazeri ile sürülmektedir. Yanbant çözünür rejiminde pertürbatif metot kullanarak sonda alanının iletimini ve yavaş ışık özelliğini istinai nokta civarında mercek altına almaktayız. Yukarıda bahsettiğimiz yönteme ek olarak sisteme polaron dönüşümü uygulayıp iki yaklaşımı karşılaştırmaktayız. En nihayetinde yüksek dereceli istisnai nokta özelliği göstermesini beklediğimiz üçlü olarak çiftlenmiş bir optomekanik sistem için bir ön çalışma mahiyetinde faz ilişkilerini incelemekteyiz.
Özet (Çeviri)
Optomechanical systems have attracted attention recently in various areas of physics, and are widely used with the purpose of laser cooling, gravitational wave detection, preparation of entangled states, cooling of mechanical mode to its ground state of motion. Some associated remarkable phenomena are optomechanically induced transparency and slow light. Here, we investigate these features in the context of parity-time (PT) symmetry. For that purpose, we analyze a system composed of a cavity coupled to pair of PT symmetric mechanical resonators, and investigate the first-order sidebands induced by the radiation pressure on the cavity end-mirror. System is driven by a strong control field and a weak probe field. Using a perturbative method in resolved sideband regime, we observe the transmission of the probe field and slow light around the exceptional point. System exhibits different behaviors in PT broken and PT unbroken phases. In addition to these, we apply polaron transformation, and compare our results with the previous approach. Finally, we offer a preliminary exposition of phase relations for a ternary coupled PT symmetric system, where both mechanical resonators are coupled to the electromagnetic cavity which exemplifies higher-order exceptional points. Predominantly, our results highlight the effects of PT symmetry and exceptional points on the optomechanically induced transparency.