Application of conjugated cucurbit[8]uril porphyrin supramolecular assembly inelectrochemical hydrogen generation
Elektrokımyasal hıdrojen üretımınde konjuge kükürbıt[8]urıl-porfırın supramoleküler düzenegının uygulanması
  1. Tez No: 634490
  2. Yazar: BOUTHAINA AOUDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DÖNÜŞ TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sürekli artan enerji talepleri, dünya çapında muazzam miktarda fosil yakıt tüketimine sebep oldu. Bu durum, sınırlı kaynaklar ve ciddi çevre sorunları nedeniyle büyük endişeler ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle, alternatif temiz bir enerji yakıtı arayışı yoğun bir şekilde incelenmektedir. Son on yılda hidrojen, gelecek için umut vaat eden bir yakıt olarak büyük ilgi görmüştür. Hidrojen kolayca bol miktarda bulunan, yüksek verimli ve tek yanma ürünü su olduğu için temiz, çevre dostu bir yakıttır. Bu tezde elektrokimyasal hidrojen evriminde uygulama için elektrokimyasal olarak indirgenmiş grafen oksit tabakaları üzerinde işlevselleştirilmiş kükürbit[8]üril-porfirine dayanan yeni bir supramoleküler düzeneğin sentezini ve karakterizasyonu vurgulanmaktadır. Çalışma, en iyi katalitik sistemi seçmek için optimizasyon prosedürlerini aktarıyor. Aktiviteyi ve stabiliteyi değerlendirmek için potansiyometri, döngüsel voltametri, kronoamperometri ve elektrokimyasal empedans spektroskopisini içeren elektrokimyasal analizler kullanıldı. Kompozitlerin morfolojisini ve kimyasal yapılarını analiz etmek için karakterizasyon teknikleri de uygulandı. Elektrokimyasal çalışmalar, ERGO: Ni-P kompozitinin (FTO üzerine damla dökülmüş bir grafen oksit tabakasından ve ardından bir nikel KB[8]-porfirin tabakasından oluşan) alkali ortamda hidrojen oluşumu için mükemmel bir elektrokatalizör görevi görebileceğini göstermiştir. Kompozit ek asal metaller gerektirmeden yüksek aktivite (başlangıç potansiyeli ~-20 mV, 56.9 mmol h-1g-1 hidrojen, %93 faradaik verimliliği), dikkat çekici yük aktarım oranı (Rct ~ 210 Ω), geniş elektrokimyasal yüzey alanı (Cdl ~ 1.67 mFcm-2) ve önemli stabilite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The ever-increasing demands for energy have encouraged an enormous consumption of fossil fuels worldwide. This has presented major concerns due to their limited resources and serious environmental issues. Therefore, the search for an alternative clean energy fuel has been intensively under study. In the past decade, hydrogen has attracted great attention as a promising fuel for the future. Hydrogen is an eco-friendly fuel that is readily abundant, highly efficient and clean since water is its only combustion product. Herein, this thesis highlights the synthesis and characterization of a novel supramolecular assembly based on cucurbit [8] uril -porphyrin functionalized on electrochemically reduced graphene oxide sheets for application in electrochemical hydrogen evolution. The study conveys optimization procedures for choosing the best catalytic system. Electrochemical analysis including potentiometry, cyclic voltammetry, chronoamperometry and electrochemical impedance spectroscopy were used to evaluate activity and stability. Characterization techniques were also performed to analyze the morphology and chemical structures of composites. Electrochemical studies demonstrated that ERGO: Ni-P composite (which comprises of a layer of graphene oxide drop-casted on FTO followed by a layer of nickel CB[8]-porphyrin) can serve as an excellent electrocatalyst for hydrogen evolution in alkaline medium. The composite exhibited high activity (onset potential ~-20 mV, 56.9 mmol h-1g-1 hydrogen, faradaic efficiency of 93%), remarkable rate of charge transfer (Rct ~210 Ω), large electrochemical surface area (Cdl ~1.67 mFcm-2) and significant stability without requiring additional noble metals.