farklı sulama düzeyinde birinci ürün tatlı sorgum bitkisinin yaprak su potansiyeli değişimlerinin incelenmesi ınvestıgatıon of the leaf water potentıal changes of the fırst crop sweet sorghum ın dıfferent ırrıgatıon levels
- Tez No: 634502
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, 2018 yılında Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü deneme alanında yürütülmüştür. Araştırmada farklı sulama düzeylerinin birinci ürün tatlı sorgum bitkisinde yaprak su potansiyeli ve kimi bitki büyüme parametrelerine etkileri incelenmiştir. Araştırmada, bitki gelişim dönemleri boyunca 4 farklı sulama suyu düzeyleri %100 sulama (I1), %75 sulama (I2), %50 sulama (I3) ve %25 sulama (I4) ile susuz (I0) konuları oluşturulmuştur. Çalışma sonunda; deneme konularına sırasıyla 414.2 mm (I1), 323.5 mm (I2), 232.9 mm (I3) ve 142.2 mm (I4) sulama suları uygulanmıştır. Çalışmada konulara göre elde edilen kuru madde verimi 6020 kg da-1 ile 3380 kg da-1 arasında değişmiş olup, tam sulanan konuda en yüksek kuru madde verimi elde edilmiştir. Çalışmada sorgum bitkisine ait yaprak alan indeksi değerleri 8.41 ile 6.07 arasında değişmiş olup, tam sulama konusundan en yüksek yaprak alan indeksi değeri elde edilmiştir. Sorgum bitkisine ait bitki boyu 300 cm ile 204 cm arasında değişmiş olup, tam sulama konusunda en yüksek bitki boyu kaydedilmiştir. Sulama öncesi yaprak su potansiyeli değerleri sırası ile gelişme dönemi başı, ortası ve dönem sonu ölçümlerinin ortalamaları olarak I1 konusu için (-9 bar, -10.5 bar, -13 bar), I2 konusu için (-10 bar, -12.5 bar, 13.8bar ), I3 konusu için (-11bar, -13bar, -16bar), I4 konusu için (-12 bar, -17 bar, -21 bar) ve I0 konusu için (-14 bar, -19 bar, -24bar) olarak saptanmıştır
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the experimental field of the Agricultural Structures and Irrigation Department of Çukurova University Faculty of Agriculture in 2018. In the research, the effects of different irrigation levels on leaf water potential and some plant growth parameters were investigated in the first crop sorghum plant. In the research, 4 different irrigation water levels, 100% irrigation (I1), 75% irrigation (I2), 50% irrigation (I3) and 25% irrigation (I4) and without irrigation (I0) were created during the plant development periods. In the study; irrigation waters were applied 414.2 mm (I1), 323.5 mm (I2), 232.9 mm (I3) and 142.2 mm (I4) into the treatments, with respectively. The dry matter yield were obtained ranged from 6020 to 3380 kg da-1, and the highest dry matter yield was obtained in the fully irrigation level. The leaf area index values were changed in the study ranged from 8.41 to 6.07 and the highest leaf area index value was obtained in the fully irrigation level. Height measurements of sorghum plant were ranged between 300 cm and 204.3 cm. Leaf water potential values as before irrigation were determined for the beginning, middle and end of period averaged measurements, respectively, for I1 treatment (-9 bar, -10.5 bar, -13 bar), for I2 treatment (-10 bar, -12.5 bar, 13.8bar ), for I3 treatment (-11 bar, -13 bar, -16 bar), for I4 treatment (-12 bar, -17 bar, -21 bar) and for I0 treatment (-14 bar, -19 bar, -24 bar).