Determination of sunflower (Helianthus annuus) ve soybean (Glycine max) variety reactions to macrophomina phaseolina and characterization of the agent
Ayçiçeği (Helianthus annuus) ve soya fasulyesi (Glycine max) çeşitlerinin kömür çürüklüğü etmeni macrophomina phaseolina reaksiyonlarının belirlenmesi ve etmenin karakterizasyonu
- Tez No: 634513
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Macrophomina phaseolina, polifag bir fitopatojenik fungustur ve ekonomik açıdan önemli tarım bitkilerinde ciddi verim kayıplarına neden olabilir ve hastalığı kontrol etmek için en uygun çözüm direnç kaynaklarının kullanılmasıdır. Bunu başarmak için hızlı ve güvenilir bir tarama yöntemi ön şarttır. Bu çalışmanın amacı, tam kontrollü koşullar altında yaygın olarak kullanılan inokülasyon yöntemlerini uygulamak ve inokulum olgunluğunun hastalık gelişimi üzerindeki etkisini araştırmak ve mısır, ayçiçeği ve soya fasulyesinden toplanan M. phaseolina popülasyonunun filogenetik analizini gerçekleştirmektir. Ayçiçeği üzerinde en hızlı hastalık gelişimi, genç hifal inokulum kullanılarak uygulanan gövde-kesiği ve gövde-bandı inokülasyon yöntemleri için gözlenmiştir ve her iki uygulamada da tekrarlanabilirlik oranı yüksektir. Bununla birlikte, gövde-kesiği inokülasyon yönteminin uygulanmasından sonra ayçiçeği fidelerinin hastalığa yüksek yatkınlığına bağlı olarak patojenisite çalışmaları için uygulanabilirken, gövde-bandı inokülasyon yöntemi için zıt bir durum gözlenmiştir. Gövde-kesiği inokülasyon tekniğinin, soya fasulyesinde patojenite ve çeşit reaksiyonları için tekrarlanabilir bir yöntem olduğu kanıtlanmıştır. Test edilen ayçiçeği çeşitleri arasında 11 TR 077 çeşidi orta derecede dirençli bulunmuştur ve soya fasulyesi çeşitleri için tam bir direnç gözlenmemiştir. ITS bölgesinin filogenetik analizi, ayçiçeği ve mısır kaynaklı izolatlar içeren 2 ayrı küme ve soya fasulyesi ve mısır izolatlarından oluşan 1 küme ile 3 küme oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Macrophomina phaseolina is a polyphagous phytopathogenic fungus and it can cause serious yield losses on economically important crop plants and the most appropriate control measure is utilization of resistance sources. To achieve this, an efficient, fast, and reliable screening method is prerequisite. The aim of this study was to apply widely used inoculation methods and test effect of inoculum maturity on disease development under fully controlled conditions and to define the phylogenetic analysis of M. phaseolina population collected from maize, sunflower and soybean. Fastest disease development on sunflower was observed for cut-stem and stem-tape inoculation methods applied using young hyphal inoculum and both applications had high repeatability rate. However, cut-stem can be applied only for pathogenicity studies due to high predisposition of sunflower seedlings after application of cut-stem inoculation method while opposite situation was observed for stem-tape inoculation method. Cut-stem inoculation technique was proven to be repeatable method for pathogenicity and variety reactions studies on soybean. The 11 TR 077 variety was found moderately resistant among sunflower cultivars tested and no complete resistance was observed for soybean varieties. phylogenetic analysis of ITS region formed 3 clusters with 1 cluster containing only sunflower originated isolates, 1 cluster containing only maize originated isolates and 1 cluster comprised of soybean and maize isolates.