Exploring unfamiliar problem domains through user-generated video content and role-playing in industrial design education
Endüstriyel tasarım eğitiminde kullanıcı kaynaklı video içeriği ve canlandırma ile bildik olmayan problem alanlarının keşfedilmesi
  1. Tez No: 634514
  2. Yazar: GİZEM HEDİYE EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KORKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Bir tasarım problemine yanıt oluşturabilmeleri için tasarım öğrencilerinin problem alanını keşfetmeleri gerekir. Kullanıcının engellilik veya sağlık sorunları, uzak kültürlere veya coğrafyalara erişememe veya zaman sınırı gibi çeşitli nedenlerle öğrenciler, kullanıcılara veya kullanım bağlamlarına doğrudan erişemeyebilirler. Bu tür durumlarda öğrencilerin, YouTube videoları gibi kullanıcı kaynaklı çevrimiçi videolara başvurdukları, öznel somut deneyimler kazanmak ve kullanıcıyı daha iyi anlayabilmek için de canlandırma tekniklerinden faydalandıkları gözlemlenmiştir. Bu araştırma kapsamında çeşitli nedenlerden ötürü kullanıcılarla veya kullanım bağlamıyla doğrudan temasın güç olduğu durumlar için tasarım sürecinin erken aşamalarında eğitimciler ve öğrenciler tarafından kullanılmak üzere keşifsel bir tasarım araştırması yöntemi geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntem, kullanıcı kaynaklı video içeriği analiz teknikleri ile canlandırma tekniklerini bir arada kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Design students need to explore the problem domain in order to respond to a design problem. Users' disability or health problems, distant cultures or geographies, or time constraints may prevent students from having direct access to users or the usage contexts. Under those circumstances, students were observed that they consulted user-generated online videos such as YouTube videos, and that they employed role-playing techniques to have subjective embodied experiences and a deeper understanding of the problem. Within the scope of this study, a method for the exploratory research in the early phases of the design process was developed to be employed by design tutors and students when direct contact with users or the usage context is not a viable option. The proposed method brings together user-generated video content analysis techniques with role-playing techniques.