Ağır vastı fren sistemleri için sızdırmazlık test cihazı tasarımı
Design of sealing tester for heavy vehicle air brake systems
  1. Tez No: 634528
  2. Yazar: MEHMET TOKLUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN NEŞELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Türkiye karayollarının güvenliği için trafiğe çıkan ağır vasıta taşıtların fren sistemlerinin güvenlik maksatlı testlerinin ve bu sistemlerde yetkili kurumlarca onaylanmış parçaların kullanılıp kullanılmadığının kontrolü yasal bir zorunluluktur. Bu maksatla sistemin sağlıklı bir şekilde çalışıp çalışmadığının kontrolü sızdırmazlık testi ile gerçekleştirilmektedir. Mevcut durumda sızdırmazlık testi, testi yapan operatöre bağlıdır. Operatörün test süresini çok iyi takip etmesi, elde edilen verilerin hesaplanması ve test sonucunun operatör tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Manuel olarak gerçekleştirilen bu işlemlerde operatör tarafından sonucu doğrudan etkileyecek hataların yapılması muhtemeldir. Bu çalışmada, ağır vasıta taşıtlarının havalı fren sistemi sızdırmazlık testinin bilgisayar destekli olarak mikro denetleyici kart ve basınç sensörü kullanımı ile otomatik olarak yapılması amacıyla bir test cihazı ve test yazılımı geliştirilmiştir. Geliştirilecek test cihazı ile halen manuel olarak yapılan mevcut testin güvenirliğinin artırılması, operatörün test için harcadığı zamanın en aza indirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda operatör tarafından yapılabilecek hatalar tamamen ortadan kaldırılmış ve testin geçerliliği artırılmıştır. Testin otomatik yapılması operatörün test için harcadığı zamanı ortadan kaldırarak 4 dakikalık tasarruf sağlamıştır. Yıllık bir milyon aracın muayene edildiği düşünüldüğünde, yılda 4 milyon dakikalık bir iş gücü tasarrufu sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
The safety of highways is heavily dependent on the safety tests of heavy vehicle brake systems. On the other hand, it is a legal obligation to check whether the parts approved by the competent authorities are used in brake systems or not. Accordingly, a sealing test is generally conducted to check whether the system is working effectively and efficiently or not. Now, the reliability of the sealing test is directly related to how an operator who carefully implements the test. The operator must implement the test process carefully so that the data obtained must be accurately calculated and evaluated by the operator. In the process performed manually, there may be a probability for the operator to make some mistakes that affect the results. In this study, a micro controller card and pressure sensor are used during the process of the computer aided testing for the air brake System sealing of heavy vehicle vehicles. The aim of this study is to develop a test equipment with an interface software for automatic testing of the heavy vehicle infiltration. With the developed tester, the reliability of the current manual test has been significantly increased and the time spent by the operatör on the test has been minimized. As a result, if it is assumed that one million vehicles are annually inspected, it can be considered to be a labor force saving of 4 million minutes per year.