Şeyh Mehemmed Mevlevî-i Vânî'nin Münâzara-i Fukarâ'sı (inceleme-metin)
The Münâzara-i Fukarâ of Sheikh Mehemmed Mevlevî-i Vânî (analysis-text)
- Tez No: 634552
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
17. asır Mevlevî şeyhlerinden Şeyh Mehemmed Vânî tarafından kaleme alınan Münâzara-i Fukarâ, uzletin mi yoksa gezgin olmanın mı dinen daha faydalı olacağının işlendiği bir münâzaradır. Eser, Vânî'nin Kudüs Mevlevî Tekkesi'nde şeyhlik yaptığı 1102/1691'de kaleme alınmıştır. Müellif, bizzat şahit olduğu bir tartışmadan esinlenerek“sûfî-i mücâvir”ve“kalender-i müsâfir”nezdinde bahsi geçen konuyu, bu iki tipi karşılıklı konuşturarak işlemiştir. Münâzara-i Fukarâ, mensur bir eser olmakla birlikte içerisinde bol miktarda manzum parça vardır. Vânî, münâzaranın taraflarını konuştururken başta Mesnevî olmak üzere dinî-tasavvufî birçok eserden sık sık alıntılar yapmıştır. Çalışmamızda öncelikle münâzara türü ve Türk edebiyatındaki münâzara içerikli eserler hakkında bilgi verildi. Daha sonra eserin müellifi Şeyh Mehemmed Vânî'nin hayatı ve edebî kişiliği üzerinde duruldu. Bunun ardından Münâzara-i Fukarâ'nın muhtevası, müellifin üslubu ve anlatım tutumu incelenerek her biri hakkında bilgiler aktarıldı. Bunlardan sonra eserin çeviriyazılı metnine yer verildi.
Özet (Çeviri)
Münâzara-i Fukarâ, written by Sheikh Mehemmed Vânî, one of the seventeenth-century Mevlevî sheikhs, is a debate in which it is religiously beneficial whether being a recluse or being a traveler. The work was written in 1097/1686, when Vânî was a sheikh in the Mevlevî Dervish Lodge of Jerusalem. The author, inspired by a discussion he personally witnessed, handled the subject mentioned as“sûfî-i mücâvir”and“kalender-i müsâfir”by making these two characters talk with each other. Although Münâzara-i Fukarâ is a prose work, there are plenty of poetic parts in it. Vânî frequently cited many religious-sufi literature works, especially Mesnevî, while making those two characters of the debate talk. In our study, firstly, information was given about the type of debate and the works containing the debate in Turkish literature. Later, the life and literary personality of Sheikh Mehemmed Vânî, the author of the work, was emphasized. After that, the content of Münâzara-i Fukarâ, the style of the author and the narrative attitude were examined and information about each of them was conveyed. After that, the transcription of the work was included.