Üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyi ile aerobik kapasite, günlük adım sayısı ve vücut yağ oranı ilişkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of relationship between physical activity level of university students and aerobic capacity, daily step count, the ratio of body fat
  1. Tez No: 634553
  2. Yazar: FATMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışma üniversitede öğrenim gören öğrencilerin fiziksel aktivite seviyeleri ile aerobik kapasite, günlük adım sayısı ve vücut yağ oranları arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Yöntem: Çalışma Nisan 2016-Haziran 2020 tarihlerinde,“Şifa Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi”ve“Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi”nde öğrenim gören 60 öğrenci ile yapıldı. Bireylerin demografik bilgileri karşılıklı görüşme yoluyla kayıt edildi. Fiziksel aktivite değerlendirmesi“Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi (IPAQ)”ile, aerobik kapasite 1Mil Rockport Yürüme Testi ile, yağ oranı ölçümleri Skinfold Kaliper ile, günlük adım sayısı Voit 3D pedometre ile değerlendirildi. Verilerin analizi SPSS v.18 kullanılarak çözümlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to evaluate the relationship between university students' physical activity levels, aerobic capacity, daily step count and body fat rates. Method: The study was carried out with 60 students studying at Şifa University Faculty of Health Sciences and Ege University Faculty of Medicine between April 2016 and June 2020. The demographic information of the individuals was recorded through interviews. Physical activity assessment was assessed by the ''International Physical Activity Assessment Questionnaire (IPAQ)'', aerobic capacity was measured by the 1Mil Rockport Walk Test, fat ratio measurements were performed by the Skinfold Caliper, and the daily step count was assessed by the Voit 3D pedometer. Analysis of the data was analyzed using ''SPSS v.18''.