Keratokonus hastaları ve kontrol grubunda vitamin B12, folat(B9), riboflavin(B2) ve homosistein kan düzeylerinin araştırılması
Investigation of blood levels of vitamin B12, folate (B9), riboflavin (b2) and homocysteine in keratoconus patients and control groups
- Tez No: 634558
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Sözer, Ö. Keratokonus hastaları ve kontrol grubunda vitamin B12, folat(B9), riboflavin(B2) ve homosistein kan düzeylerinin araştırılması, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2020. Çalışmamızda keratokonus ve normal olgularda vitamin B12, folat(B9), riboflavin(B2) ve homosistein kan düzeylerini değerlendirerek, keratokonus gelişmesindeki olası etkilerini araştırmayı amaçladık. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Hastanesi Göz Polikliniğine Ekim 2019 ile Mart 2020 tarihleri arasında başvuran ve rutin takipte olan 18-35 yaş aralığındaki 100 keratokonuslu (hasta grubu) hasta ile aynı yaş aralığındaki 200 sağlıklı birey (kontrol grubu) çalışmaya dahil edildi. Her iki gruptaki bireylere tam oftalmolojik muayene ile birlikte, Pentacam scheimpflug kamera ile korneal topografi ölçümü ve oküler cevap analizörü ile kornea biyomekanik değerlendirilmesi yapıldı. Çalışmaya dahil olan tüm olgulara keratokonus gelişmesi ile ilişkili soruları kapsayan anket uygulandı. Keratokonus ve kontrol grubu kan örneklerinde vitamin B12 ve folat düzeyleri elektrokemilüminesans (ECLIA) ile, homosistein ve riboflavin düzeyleri ise yüksek basınçlı sıvı kromatografi (HPLC) yöntemiyle ölçüldü. Homosistein (p=0.190), vitamin B12 (p=0.619), folat (p=0.230) düzeyleri açısından keratokonus ve kontrol grubu arasında fark yoktu.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to investigate the possible effects on keratoconus development by evaluating blood levels of vitamin B12, folate (B9), riboflavin (B2) and homocysteine in keratoconus and normal cases. October March 2019 to October 2020, Eskişehir Osmangazi University (ESOGU) Hospital, and routine follow-up between 100 keratoconus patients in the 18-35 age range (patient group) and 200 healthy individuals in the same age range (control group) were included in the study. Corneal topography measurement with Pentacam scheimpflug camera and corneal biomechanical evaluation with ocular response analyzer were performed on the individuals in both groups together with full ophthalmological examination. All of the patients included in the study were surveyed covering questions related to keratoconus development. Vitamin B12 and folate levels were measured with electrocemiluminescence (ECLIA) and homocysteine and riboflavin levels were measured with high pressure liquid chromatography (HPLC) method in keratoconus and control group blood samples. There was no difference between keratoconus and control group in terms of homocysteine (p=0.190), vitamin B12 (p=0.619), folate (p=0.230) levels.