Kahramanmaraş kentsel sit alanının mekânsal kimlik açısından değerlendirilmesi
Evalution of Kahramanmaraş urban site area in terms of spatial identity
- Tez No: 634584
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FARUK ALTUNKASA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Kent kimliği, doğal ve yapılı çevrenin, binaların, iç ve dış mekânların ve genel olarak kentlerin birbirinden ayrılmasında önemli bir etkendir. Bir kenti o kent yapan anlamlı bütünlüktür. Kent kimliğinin oluşmasında etkili olan özelliklerin her biri, kent imgesi, kent algısı ve anlam açısından önem taşımaktadır. Son elli yıldaki ekonomik, teknolojik ve sosyal gelişmelerle birlikte kentlerde mekânsal ve sosyal açıdan hızlı bir değişme ve dönüşme yaşanmaktadır. Bu değişim kentleri giderek birbirine benzeyen mekânlar bütünü haline getirmektedir. Böylece kentlerin etkin özelliklerinin, çekiciliğinin ve ayırıcı kimlik özelliklerinin zamanla yitmesinin zemini oluşmaktadır. Bu bağlamda çalışmada, Kahramanmaraş kenti örneğinde kent kimliğini olumlu ya da olumsuz yönde etkileyen özelliklerin irdelenerek, kimliğin korunması ve güçlendirilmesi yönünde etkin olabilecek mekânsal strateji önerilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma dört temel aşamada yürütülmüştür: a) Araştırma alanı ve benzer nitelikli kentlerde konu ile ilgili olarak yapılmış çalışmaların incelenmesi ve yorumlanması, b) Çalışma alanında mekânsal analizlerin yapılması, c) Kullanıcı araştırması ile halkın imge, algı ve anlam değerlendirmelerinin belirlenmesi ve ilişki analizleri, d) Mekânsal ve algısal haritaların oluşturulması ve kentin yeni gelişme alanlarında ya da benzer özellikteki bölge kentlerinde kimliğin korunması ve güçlendirilmesine yönelik önerilerin geliştirilmesini kapsamaktadır. Çalışmayı oluşturan sayısal veriler ve çalışma yöntemi benzer çalışmalarda ve farklı kentlerde yapılacak çalışmalara bir model oluşturabilecektir.
Özet (Çeviri)
Urban identity is an important factor in the separation of the natural and built environment, buildings, indoor and outdoor spaces and cities in general. It is the meaningful integrity that makes a city that city. Each of the characteristics that are effective in the formation of urban identity is important in terms of urban image, urban perception and meaning. Along with the economic, technological and social developments in the last fifty years, cities have experienced a rapid change and transformation in terms of spatial and social aspects. This change turns cities into an increasingly similar space. Thus, the ground of the loss of effective features, attractiveness and distinctive identity features of the cities over time. In this context, it is aimed to present spatial strategy suggestions that can be effective in protecting and strengthening the identity by examining the characteristics that affect the urban identity positively or negatively in the examples of the city of Kahramanmaraş. The study was carried out in four basic stages: a) Study and interpretation of studies on the subject in the research area and similar cities, b) Spatial analysis in the study area, c) Determining the image, perception and meaning evaluations of the people and relationship analysis with user research, d) It includes the creation of spatial and perceptual maps and the development of suggestions for the protection and strengthening of identity in the new development areas of the city or in the city or in the cities of similar regions. The numerical data and working method that make up the study will be able to form a model for similar studies and studies to be carried out in different cities.