Damage assessment of Antakya (antioch) urban site after the kahramanmaraş earthquake
Kahramanmaraş depremi sonrası Antakya kentsel alanının hasar tespiti
- Tez No: 934696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Tarih boyunca, dünya genelindeki birçok kültürel miras yapısı depremler nedeniyle ciddi şekilde zarar görmüş ve hatta yıkılma riskiyle karşı karşıya kalmıştır. 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş ilinde merkez üssü Pazarcık olan 7.7 büyüklüğünde ve Elbistan olan 7.6 büyüklüğünde iki deprem meydana gelmiştir. Bu çalışma, söz konusu depremler sonrasında Antakya kentsel sit alanındaki tescilli yapıları incelemekte ve bütüncül koruma yaklaşımı ve afet risk yönetimi çerçevesinde öneriler sunmaktadır. Çalışma kapsamında, bölgedeki 250 tescilli yapı incelenmiş ve bu yapıların deprem sonrası durumları değerlendirilmiştir. Tarihsel gelişimi ve stratejik konumu nedeniyle Antakya, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olup, bu medeniyetlerin farklı dini, etnik ve kültürel etkileriyle şekillenen kültürel çeşitliliği ve katmanlı tarihini yansıtmaktadır. Dolayısıyla kentin kimliğinin korunması ve yeniden ayağa kaldırılmasına katkı sağlayacak olan bu çalışmanın büyük bir öneme sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, many cultural heritage buildings worldwide have been severely damaged by earthquakes and even faced the risk of destruction. On February 6, 2023, two earthquakes with a magnitude of 7.7, centered in Pazarcık, and 7.6 in Elbistan, occurred in Kahramanmaraş Province. This study examines the registered buildings in the Antakya urban site area after these earthquakes and provides recommendations within the framework of a holistic conservation approach and disaster risk management. Within the scope of the study, 250 registered buildings in the area were examined, and their post-earthquake conditions were assessed. Due to its historical development and strategic location, Antioch has hosted many civilizations throughout history, and it reflects the cultural diversity and layered history shaped by these civilizations' various religious, ethnic, and cultural influences. Therefore, it is considered that this study, which will contribute to the preservation and restoration of the city's identity, is of great importance.