Türk Dili İle İlgili Yayımlanmış Armağan Kitaplar Bibliyografyası
Bibliography of in Honour of Book of Published related to the Turkish language
  1. Tez No: 634614
  2. Yazar: AHMET KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bibliyografya, Bibliography
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Armağan kitaplar, bilim ve sanat dünyasınca tanınan kişilere atfedilmiş biyografi niteliğindeki eserlerdir. Bu eserlerde atfedilen kişinin yaşam öyküsü, eserleri, sanatsal veya bilimsel kimliği hakkında bilgiler yer alır. Ayrıca bu eserlerde atfedilen kişinin sevenleri tarafından yazılmış yazılar da yer almaktadır. Bu çalışmada, Türk diline emek vermiş kişilerin anısına hazırlanmış olan armağan kitaplarda bulunan yazıların bibliyografyası yer almaktadır. Ülkemizde, armağan kitapların çoğunun yalnızca isimleri bilinmekte, içinde ne tür yazılar olduğu bilinmemektedir. Bilinse dahi bu yazıların toplu bir listesine ulaşmak mümkün değildir. Bu çalışma sayesinde Türk Dili ile ilgili herhangi bir yazı kaleme alacak olan kişiler, hangi armağan kitapta ne tür yazıların bulunduğunu kolaylıkla bulabileceklerdir. Çalışmamızda, ilk olarak armağan kitaplarda bulunan yazılar, yazarlarına göre alfabetik sıraya dizilmiştir. Daha sonra ise konu dizini oluşturulmuştur. Konu dizini de alfabetik olarak hazırlanmıştır. Bu sayede araştırmacılar, kolaylıkla aradıkları konuları armağan kitaplar içinden bulabileceklerdir. Çalışmamız, araştırmacılara, Türk dili ile ilgili yayımlanmış olan armağan kitapların içinde bulunan yazılara, toplu bir şekilde ulaşma imkanı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
In honour of books are works having the characteictic of biography attributed to people known in the science and art fields. In these works, there is information about life, works, artistic or scientific identity of the person whom this book is attributed to. In these works, there also texts written by the fans of those important people. There is bibliography of writings in the honour of books prepared for the memory of the people who labored in Turkish language in this work. In our country, only the names of most of the honour of books are known, but it is not known what kind of writing it is in. Even if known, it is not possible to reach a collective list of the texts. Thanks to this work, any person who will write an article related to the Turkish language, will be able to easily find out what kind of writings are in the honour of books. In our study, firstly the writings found in the honour of books have been arrenged in alphabetical order according to the authors. Then, subject index has been created. Subject index has been also prepared alphabetically.Thus, the researchers will be easily able to find the topics thy are looking for in the honour of books. Our study give researchers opportunity to reach a collective form of the texts contained in the honour of books published about the Turkish language.