Üniversite öğrencilerinin sosyal girişimcilik niyetlerinin ölçülmesi: Eskişehir ilinde bulunan iki STK örneği üzerine bir uygulama
Measurement of university students 'Social entrepreneurship': An practice on two NGO samples in Eskişehir
- Tez No: 634613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN SUNGUR TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışma temel olarak, gönüllülük faaliyetleri ile sosyal girişimciliğin arasındaki farklılıkları alanyazında belirttikten sonra gönüllü bireylerin sosyal girişimcilik niyetlerinin tartışılması üzerinde durmuştur. Buna göre gönüllülük değişen ve dönüşen sosyal hayat ile birlikte farklı formlarda ve gerekçelerde toplumda yer edinmiştir. Sosyal devlet ilkesinin Batı toplumlarında ortaya çıkmasından sonra ise gönüllülük ile devlet yardımları toplum ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında daha da önem kazanmıştır. Ancak neoliberal yaklaşımların 1980'ler sonrası ivme kazanmış olması, sosyal girişimcilik kavramının yükselmesine ve sadece vicdani sorumluluk bilincinde olan bireylerin değil özel sektör içinde veya eğitim alanında da değer görmüştür. Sosyal girişimciliğin değeri geleneksel STK faaliyetlerine kıyasla kişilerin girişimci yönünü ön plana çıkarmaya yönelik olmuştur. Sosyal girişimcilik ulusal çapta projelerden ziyade uluslararası ortaklıklar ile yapılan projeleri ihtiva etmektedir. Bu anlamda öncelikle ulusal çapta sahiplenilen kurum ve kuruluşların temsilcileri ve gönüllülerinden adım atılmasının daha uygun olduğu düşünülmüştür. Bu temelde Türkiye'de Eskişehir ilinde 2 büyük STK gönüllüleri üzerinde gönüllülerin sosyal girişimcilik niyetlerini ölçecek anket uygulaması yapılmıştır. Yapılan uygulama öncesinde 6 temel hipotez belirlenmiştir. Belirlenen hipotezlerden 4'ü kabul edilmiş, 2'si reddedilmiştir. Kabul edilen hipotezler“gönüllülerin gönüllüsü olduğu kuruluşa göre farklılık göstermesi”,“gönüllülerin cinsiyetine göre farklılık göstermesi”,“gönüllülerin yaşlarına göre farklılık göstermesi”ve“gönüllülerin medeni durumuna göre farklılık göstermesi”ifadelerinde görülmüşken; reddedilen hipotezler,“gönüllülerin eğitim durumuna göre farklılık göstermesi”ve“gönüllülerin gelir durumuna göre farklılık gösterme”ile ilgili olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study mainly focused on discussing the social entrepreneurial intentions of volunteer individuals after stating the differences between volunteering activities and social entrepreneurship in the literature. Accordingly, volunteering has taken place in the society in different forms and justifications with the changing and transforming social life. After the emergence of the social state principle in Western societies, volunteering and state aids became more important in meeting the needs of the society. However, the fact that neo-liberal approaches gained momentum after the 1980s saw the rise of the concept of social entrepreneurship and was appreciated not only by individuals who are conscious of conscientious responsibility but also in the private sector or in the field of education. The value of social entrepreneurship has been geared towards emphasizing the entrepreneurial side of individuals compared to traditional NGO activities. Social entrepreneurship involves projects with international partnerships rather than projects on a national scale. In this sense, it is considered to be more appropriate to take steps from the representatives and volunteers of institutions and organizations that are nationally owned first. This is basically to measure social entrepreneurship intentions of the volunteers on two major NGO activists in Eskisehir in Turkey survey was conducted. 6 basic hypotheses were determined before the application. 4 of the determined hypotheses were accepted and 2 were rejected. While the accepted hypotheses were expressed in the expressions of“volunteers differ according to the organization they are volunteers for”,“volunteers differ according to their gender”,“volunteers differ according to their age”and“volunteers differ according to their marital status”; rejected hypotheses are related to“volunteers differ according to their educational status”and“volunteers differ according to their income status”.