Trisiklik antidepresan zehirlenmelerinde elektrokardiyografide t peak – t end intervali ve t peak – t end / qt oranindaki değişikliklerin incelenmesi
Evaluation of the changes in t peak-t end interval and t peak-t end/qt ratio in tricyclic antidepressant intoxication
  1. Tez No: 634615
  2. Yazar: CAN GÖKAY YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KÖYLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: TSA zehirlenmesi acil servislerde sık karşılaşılan zehirlenmelerden biridir. TSA zehirlenmesi, çeşitli sistemleri etkileyen yan etkileri nedeniyle ciddi sorunlara yol açmakta ve hayatı tehdit edebilmektedir. Şiddetli zehirlenmesi olan hastalarda sinüs taşikardisi, PR, QRS ve QT süresinde uzama, sağ aks sapması, sağ dal bloğu, çeşitli derecede (AV) bloklar, akut miyokard infarktüsü ve Brugada sendromunu taklit eden değişiklikler, supraventriküler taşikardi, prematüre ventriküler atımlar, ventriküler taşikardi, ventriküler fibrilasyon, nonspesifik ST-T değişiklikleri, bradiaritmiler (nadiren) görülebilir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, T peak-Tend interval, Tp-e dispersiyonu ve Tp-e/QT parametrelerini kapsayan transmiyokardiyal repolarizasyon paramatrelerinin artmış kardiyak aritmi riski ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, TSA zehirlenmelerinde transmiyokardiyal repolarizasyon parametreleri üzerine etkisi ve bu parametreler ile kardiyak hasar arasında ilişki olup olmadığını değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Bu çalışma Eylül 2011 ile Kasım 2015 tarihleri arasında Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği Kritik Yoğun Bakım Ünitesi ve Toksikoloji Yoğun Bakım Ünitesinde TSA zehirlenmesi ile takip ve tedavisi yapılan 43'ü erkek, 81'i kadın toplam 124 hasta ve 37 gönüllü kontrol ile retrospektif olarak yapıldı. Kontrol grubunun 25 mm/sn hızda EKG'leri çekildi. EKG'de Tp-Te, QT intervali manuel olarak ölçüldü, Tp-Te/QT oranı hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 43'ü erkek, 81'i kadındı. Hastaların yaş ortalaması 27,95±7,72 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Tricyclic antidepressants (TCA) intoxication is one of the most common poisonings in emergency service. TCA intoxication can affect various systems . It can lead serious problems, because of its side effects and can be life threatening. Sinus tachycardia, PR, QRS and QT interval prolongation, right axis deviation, right bundle branch block, various degrees (AV) block, acute myocardial infarction and changes mimicking the Brugada syndrome, supraventricular tachycardia, premature ventricular contractions, ventricular tachycardia, ventricular fibrillation, nonspecific ST-T changes, bradyarrhythmias (rarely) may occur in patients with severe poisoning. Recent studies have shown that , transmyocardial repolarization parameters including Tpeak-Tend interval , Tp-e dispersion and Tp-e / QT parameters are associated with increased risk of cardiac arrhythmias. In this study we aimed to evaluate effects of tca poisoning to transmyocardial repolarization parameters and whether there is an association between these parameters and cardiac injury. Material and method : This is a retrospective study which designed in Konya Education and Research Hospital emergency service unit and Critical Intensive Care unit and Toxicology Intensive Care unit between september 2011 and November 2015. Totally 124 patients ( 43 male and 81 female ) and 37 volunteers (control group) , who were treated and followed because of TCA poisoning , included to study. ECGs of control group were taken with a speed rate of 25mm /sec. We calculated Tp-Te/QT ratio and we measured Tp-Te, QT interval with manually. Results : 43 male and 81 female patients enrolled to study. The mean age of the patients were 27.95 ± 7.72 years.