İmam Hatip lisesi öğrencilerinin karma eğitim modeline bakış açıları: Alanya ilçesi örneği
Perspectives on the mixed education model of Imam Hatip high school students; Alanya district case
- Tez No: 634630
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN AKDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Öğrencilerin bilgiyi daha kolay edinmeleri ve işlemeleri için ders esnasında kaygı ve endişe durumlarından uzak, motivasyonlarının da yüksek olması gerekmektedir. Bundan dolayı öğrencilerin karma eğitim modelinde nasıl hissettikleri ve duyuşsal, duygusal ve dil açısından akademik alanlarda başarılarına katkısının olup olmadığı önemlidir. Yapılan bu çalışma ile İmam-Hatip Lisesi öğrencilerinin karma eğitim modeline bakış açıları incelenmek istenmiştir. Bu doğrultuda Alanya ilçesindeki dört adet İmam-Hatip Lisesinde öğrenim gören 326 İmam-Hatip Lisesi öğrencisi çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada öğrencilere kendilerine ait kişisel bilgiler, ailelerinin demografik özellikleri ve karma eğitim modeline bakış açılarını incelenmek için hazırlanan 25 maddelik anket uygulaması yapılmıştır. Toplanan verilerin analizi SPSS ile yapılmıştır. Verilerin özetlenmesinde yüzde (%) frekans (N) dağılımları kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre kız ve erkek öğrencilerin çoğunluğu için karma eğitim modelinin kaygı ve endişe ortamı oluşturmadığı ortaya çıkmıştır. Kız öğrencilerin çoğunluğu karma eğitim ortamında karşı cinsi derse olan ilgi alaka ve motivasyonları için gerekli olarak görmemektedirler. Erkek öğrenciler ise karşı cinsi derse katılım, alaka ve ilgi için gerekli görmektedirler. Ayrıca kız öğrenciler için gerek kendi tertip ve düzenleri gerekse sınıflarının tertip ve düzenleri için karşı cins önemli değilken erkek öğrenciler için tertip ve düzen konusunda karşı cinsin etkin rol oynamakta olduğu ortaya çıkmıştır. Karma eğitimin öğrenci başarısına katkısı sonucuna göre öğrenciler içerisinde Arapça dersi notlarında en yüksek oran karma eğitim alan kız öğrencilerde görülmektedir. Bu sırayı tek cins eğitim alan kız öğrenciler, tek cins eğitim alan erkek öğrenciler ve en son olarak da karma eğitim alan erkek öğrenciler takip etmektedir. Anahtar Sözcükler; Karma Eğitim, Tek Cins Eğitim, Zihinsel Farklılıklar, Cinsiyet Farklılıkları, İmam-Hatip Lisesi Öğrencileri.
Özet (Çeviri)
Students must be away from anxiety and anxious situations during the lesson and their motivations must also be high in order to obtain knowledge easily and process it. Therefore, it is important how students feel in a mixed educational model and whether it contributes to their success in academic fields in terms of sensory, emotional and language. It is aimed to examine the perspectives of İmam-Hatip high school students in the mixed educational model with this conducted study. Accordingly, 326 İmam-Hatip high school students studying in four İmam-Hatip high schools in Alanya district have formed the sample of the study. A twenty-five-point survey is applied to students in the study that is prepared to examine their personal information, demographic characteristics of their families and their perspectives in the mixed educational system. Analysis of the collected data was done with SPSS. Percentage (%) frequency (N) distributions were used to summarize the data. According to the results of the study, the mixed education model for the majority of male and female students does not create an environment of anxiety and apprehension. The majority of the female students do not consider opposite gender necessary for their motivation, attention and interest to lesson in the mixed education environment. On the other hand, male students consider the opposite gender necessary for their participation, attention, and interest to lesson. Besides, it is found out that the opposite gender plays an active role in organizing and ordering for male students, while the opposite gender is not important for both their own arrangements and layouts and the arrangements of their classrooms for female students. According to the contribution of mixed education to student success, the highest proportion of Arabic course grades in students is seen in female students who receive mixed education. This sequence is followed by female students who receive single gender education, male students with single gender education, and most recently male students with mixed education. Keywords; Mixed Education, Single Gender Education, Mental Differences, Gender Differences, Imam-Hatip High School Students.