21. yüzyılda uluslararası ilişkilerde yeni güç rekabet sahası: Siber uzay
New competition domain in international relations in the 21st century: Cyberspace
  1. Tez No: 634631
  2. Yazar: TOLGA ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 404
Özet
Siber uzay sahası, 21. yüzyılın en dikkat çeken söylemlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bilimsel bilgi ve teknolojik ilerlemelerle birlikte değişen Uluslararası İlişkiler, hızla genişleyen bu dijital alana dâhil olmaktadır. Geleneksel Uluslararası İlişkilerdeki güç mücadelesi, bu yüzyılın dinamik koşullarından dolayı fiziksel sınırları aşmak zorunda kalmıştır. Sınırları olmayan, tamamıyla yapay ve belirsizlikler dolu bu karmaşık sahadaki aktör fazlalığı, Siber Uluslararası İlişkilerde güç mücadelesini çok daha karmaşık ve zorlu kılmaktadır. Artan siber yeteneklerin yarattığı güvensizlik ortamı, daha saldırgan siber yeteneklerin geliştirilmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı siber alanda daima güçlü kalabilmek mümkün olmamaktadır. Aynı zamanda da siber alanın bir aktörün egemenliği altına girebilmesi zorlaşmaktadır. Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır ve Siber Uluslararası İlişkiler tüm boyutlarıyla ele alınmıştır. Birinci bölümde Uluslararası İlişkilerdeki teknolojik dönüşüm, kavramsal ve kuramsal çerçeve içerisinde ele alınmıştır. İkinci bölümde siber uzay ile Uluslararası İlişkiler teknik ve hukuki olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise 21. yüzyılın öne çıkan Siber Uluslararası İlişkiler örnek olaylarının sonuçlarına ve etki boyutlarına dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cyberspace domain is considered as one of the most remarkable discourses of the 21st century. International Relations, changing with scientific knowledge and technological advances, is included in this expanding digital field rapidly. The struggle for power in traditional International Relations had to transcend physical boundaries due to the dynamic conditions of this century. Actor diversity in this complex field, which has no boundaries, is completely artificial and full of ambiguities, makes the power struggle in Cyber International Relations much more complex and challenging. The insecurity created by increased cyber abilities causes much more aggressive cyber abilities. Therefore, it is not always possible to remain powerful in the cyberspace. At the same time, it becomes difficult for the cyber domain to come under the domination of one actor. This study consists of three main sections and Cyber International Relations is dealt with in all its dimensions. In the first section, the technological transformation in International Relations is discussed within the conceptual and theoretical framework. In the second part, cyberspace and International Relations are examined technically and legally. In the third section, attention is drawn to the results and impacts of the 21st century prominent Cyber International Relations case studies.