Yapısal değiştirim ilkesinde en üst ve en alt özdeğerlerin bulunması, örüt kuramı ve nicem kimyasında uygulamalar
Finding the highest and lowest eigenvalues in the structural covariance princple, Oktay Sinanoğlu's network theory and applications in quantum chemistry
- Tez No: 85098
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİÇ ÇAĞAL, PROF. DR. OKTAY SİNANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Oktay Sinanoğlu tarafından ortaya atılan“Değer Etkileşim Formülü”(DEF) yöntemiyle bir özdecik veya tepkimenin çizitsel kurallarla enerji düzeyi ve kararlılığı hakkında fikir yürütme olanağı vardır. Bununla bağ-yapan (n+), bağa-karşı (n,) ve bağ-yapmayan (no) özdeciksel yörünge sayıları bulunmaktadır. Bu sayılar özdeciği veya tepkimeyi temsil eden Hermit işlerinin artı olan özdeğerlerinin sayısı, eksi olan özdeğerlerinin sayısı ve sıfır olan özdeğerlerinin sayısına karşılık gelir. En alt ve en üst özdeğer arasındaki uzaklığın (S(A)) üst sınırını veren formülü kullanarak, çizitsel kurallara uygulandı. Ayrıca en alt özdeğerin üst sınırını veren formülün uygulanmasıyla bir özdeciğin kararlılığı hakkında daha kesin sonuçlara varmak amaçlandı. Ek olarak, çizitlerin kaç tane sınıfları olduğunu gösteren üst sınır formülü bulundu. Bununla birlikte DEF yönteminin nicel kısmının gösterilmesi için HAO isimli bir bilgisayar yazılımı geliştirilerek, bu programın akışı CH4 özdeciği üzerinde anlatıldı. Tek halkalı yapısal formüle sahip C3He özdeciği yapılan bu bilgisayar yazılımı kullanılarak incelendi. Son olarak, Oktay Sinanoğlu'nun“Örüt Kuramı”iki adımlı kimyasal tepkime işlergelerine uygulanıp, bunun sonucunda elde edilen doğrusal olmayan türevsel hız denklem takımı Phaser ve Mathematica2.1 ile çözüldü.
Özet (Çeviri)
It is possible to have idea about the energy levels and stability of the molecules and reactions with graphical rules which is suggested by Oktay Sinanoğlu and called“Valancy Interaction Formula”(VIF). With this formula the number of the bonding (n+), anti-bonding (n.) and non-bonding (no), molecular orbitals can be calculated. This numbers are equal to positive, negative and zero eigenvalues of the Hermitian operators of the molecules or reactions. By using the equation S(A), which is give the upper bound of the distance between highest and lowest eigenvalues, the results which are obtained, are compared with graphical rules results. A formula is found giving the upper bound of the number of graph classes. The quantitative part of the VIF studied by writing computer program HAO. The steps of the program showed on CH4. Molecule C3H6 with one ring structural formula is studied by this program. By using Oktay Sinanoğlu' s“Network Theory”the non-linear differential equations of the two step chemical reactions solved with Phaser and Mathematica