Hemostatik ajan Ankaferd'in yara iyileşmesi üzerine etkileri
The Effect of hemostatic agent Ankaferd to wound healing
- Tez No: 634646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KURU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde, gelişen teknolojik uygulamalar sonucunda artan yara iyileşmesi bilgileri ile araştırma çalışmaları hız kazanmıştır. Geçmiş yüzyıllarda yaraların çok büyük çoğunluğu komplikasyonlu bir şekilde iyileşirken, günümüzde yara iyileşmesi ile ilgili komplikasyonlar azalmıştır. Buna rağmen yara iyileşmesindeki problemler ve bunun getirdiği ekonomik ve psikolojik sıkıntılar hala hekimlerin önünde bir problem olarak durmaktadır. Ankaferd Blood Stopper (ABS), geleneksel Türk Tıbbında hemostatik ajan olarak kullanılmış bir bitkisel ekstrakttır. ABS, Thymus vulgaris, Glycyrrhiza glabra, Vitis vinifera, Alpinia officinarum ve Urtica dioica bitkilerinin standardize karışımından oluşmaktadır. Ankaferd Blood Stopper, deneysel olarak plazma veya seruma eklendiğinde 1 saniye gibi kısa bir sürede protein ağı oluşturup kısa sürede pıhtılaşmayı sağlamaktadır. Çalışmamızda Grup A (Ankaferd) ve Grup K ( Kontrol) olmak üzere 2 grup oluşturuldu. Her bir grup 10'ar adet rat içeriyordu. Ratların sırt orta bölgesinde, 2x1 cm boyutlarında tam kat deri defekti oluşturuldu. Çalışma süresince ratlar her gün gözlemlenip, Grup K'daki ratların yara yerlerine serum fizyolojik ile pansuman yapılırken, Grup A'daki ratların yara yerlerine serum fizyolojik ile pansuman yapıldıktan hemen sonra yara yerlerine Ankaferd ampul (2 ml ) tatbik edildi. Her iki gruptaki ratların oluşturulan yaraları sekonder yara iyileşmesine bırakılıp 14 gün boyunca makroskobik olarak enfeksiyon gelişip gelişmediği ve yara yüzey alanları kontrol edildi. 0., 3., 7., 10. ve 14. günlerde yara alanları asetat kağıdına çizilip dijital ortamda yara kontraksiyon yüzdeleri hesaplandı. 14. günde ratlar sakrifiye edilip, yara yüzey alanlarından biyopsi alındı. H-E, Mason Trikrom ve Gümüşleme boyaları ile boyanan histopatolojik spesmenler inflamatuar hücre yoğunluğu, fibroblast yoğunluğu, vaskülarizasyon, kollajen yoğunluğu ve tipI/tip III kollajen oranları bakımından incelendi. Çalışmamızın sonunda makroskobik olarak; Grup A ve Grup K'daki yara kontraksiyon yüzdesi çalışmanın 3.gününde birbirlerine yakın iken, diğer günlerde bakılan yara kontraksiyon yüzdesinin Grup A'da (% 91,3), Grup K'ya (%83,6) oranla istatistiksel olarak daha fazla olduğu tespit edildi. Her iki grupta da enfeksiyon bulgularına rastlanmadı. Histopatolojik incelemede ise; Ankaferd grubunda Kontrol grubuna göre inflamatuar hücre yoğunluğunun, vaskülarizasyon derecesinin, fibroblast yoğunluğunun, kollajen yoğunluğunun ve tipI/tip III kollajen oranının daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda; Ankaferd kullanılan grupta iyileşme sürelerinin daha erken olduğu, histopatolojik incelemede inflamasyonu ve vaskülarizasyonu olumlu yönde etkilediği tespit edildi. ABS'nin yara iyileşmesi üzerine makroskobik ve mikroskobik olumlu etkisini görmemize rağmen insanlarda yara tedavisinde kullanımı konusunda güvenlik ve etkinlik yönünden daha kapsamlı çalışmalarla gösterilebilir kanaatindeyiz. Ayrıca Ankaferd, daha pahalı ve sentetik malzemeler yerine seçilebilecek bir alternatif olabilir kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Today, as a result of developing technological applications, research work has been accelerated about wound healing data. In past centuries, while a very large majority of wounds were healed with complications, today, complications associated with wound healing reduced. However, the problems about wound healing and economic and psychological difficulties it brings are still remains a problem in front of physicians. Ankaferd Blood Stopper (ABS) is a herbal mixture used as haemostatic agent in traditional Turkish medicine. ABS consists of a standardized mixture of Thymus vulgaris, Glycyrrhiza glabra, Vitis vinifera, Alpinia officinarum and Urtica dioica plants. Ankaferd Blood Stopper, when experimentally added to plasma or serum, in as little as 1 second, creates protein network and provides clotting in a short time. In our study, two groups were created including Group A (Ankaferd) and Group K (Control). Each group consisted of 10 rats. On the back central area of the rats, a 2x1 cm full-thickness skin defect was created. Observing rats each day in the study period, during wound dressing with normal saline to wound areas of rats in the Group K , immediately after the wound dressing with normal saline to wound areas of rats from Group A, Ankaferd bulb (2ml) was applied to wound sites. Wounds created at both groups left to secondary wound healing, along 14 days, the development of infection and wound surface areas were macroscopically checked. In the Oth, 3rd, 7th, 10th and 14th days, wound areas were drawn to photo paper and the percentages of wound contructions were calculated. At the 14th day, rats were sacrificed, biopsies were taken from areas of the wound surface. Histological specimens painted with H-E, Masson Trichrome and Silvering were evaluated in terms of density of inflammatory cells, fibroblast density, vascularization, collagen density, and type I / type III collagen ratios. At the end of our study, macroscopically, while percentage of wound contruction at Group A and K were close to each other at the 3th day of working, percentage of wound contruction seen from other days, it is statistically founded that percentage of wound contraction of Group A (%91,3) was more than Group B (%83,6). There was no findings of infection in both groups. At histopathological examination; in Ankaferd group, according to the control group, inflammatory cell density, degree of vascularization, fibroblast density, collagen density, and type / type III collagen ratio was found to be higher. As a result of the evaluations, it was revealed that; periods of recovery were earlier in the group used Ankaferd and at histopathological examination, it was observed that, Ankaferd impressed inflammation and vascularization in a positive frame. Although we see macroscopic and microscopic positive effects on wound healing of ABS, in our opinion, about using on wound treatment of humanbeing, more efficent and extensive studies must be done. Also Ankaferd can be an alternative to select instead of more expensive and synthetic materials.