Hemostatik ajan olan ankaferd blood stopper (ABS) 'ın kemik ve yumuşak doku yarası üzerine erken ve geç dönem etkilerinin histopatolojik olarak araştırılması
Histopathological investigation of effect of ankaferd blood stopper (ABS), hemostatic agent, on early and late phase bone and soft tissue wound
- Tez No: 316998
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN KASAPOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmamızın amacı, oral cerrahi işlemlerinde son yıllarda kanamayı kontrol altına almak, pıhtının organizasyonunu sağlamak ve sekonder kanama riskini ortadan kaldırmak amacıyla kullanılmakta olan Ankaferd Blood Stopper (ABS) isimli lokal hemostatik ajanın kısa ve uzun dönem doku iyileşmesi üzerine etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesidir.Yaptığımız deneysel çalışmada, toplam 48 tane Wistar-Albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. Bu sıçanların alt çene angulus bölgesinde kemik defekti oluşturduk. Defekt oluşturulan sıçanlar iki ayrı gruba ayrılarak, ilk gruptaki sıçanlara ABS topikal olarak uygulandı, diğer gruptaki sıçanlara ise herhangi bir ajan uygulanmadı. Çalışmamızda, doku iyileşmesini operasyondan sonraki 5.,15. ve 30. günlerde yaptığımız histopatolojik incelemeyle değerlendirdik. Çalışmamızda elde edilen bulgulara göre, ABS'in doku parametreleri üzerinde kontrol grubuna göre istatistiksel açıdan anlamlı fark oluşturmadığını tespit ettik.Sonuç olarak, ABS'in topikal uygulamasının doku iyileşmesini olumlu yada olumsuz yönde etkilemediği kanısına vardık.Anahtar Kelimeler : Ankaferd Blood Stopper, lokal hemostatik ajan,doku iyileşmesi, histopatolojik inceleme, sıçan
Özet (Çeviri)
The aim of our study is histopathologically to investigate the short and long term effects of local hemostatic agent named Ankaferd which has recently been used to organize the clot, to eliminate secondary bleeding.In our experimental study, a total of 48 male Wistar-albino rats were used. Bone defects were created in the mandibular angle of the rats. The defects were divided into two groups. ABS was topically administered in the first group wheras no agent was administered in the other group. In our study, tissue healing was histopathologically examined on the 5th, 15th and 30th days Our findings revealed that there is not statistically significant difference between ABS and control group regarding tissue parameters.In conclusion we decided that the topical use of ABS has no effect on tissue healing.