Varfarin verilmiş sıçanlarda uygulanan lokal hemostatik ajanların doku parametreleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Effects of local haemostatic agents on tissue parameters on warfarin treated rats
- Tez No: 293574
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL GÖKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Diş Hekimliği, Histoloji ve Embriyoloji, Biochemistry, Dentistry, Histology and Embryology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Oral cerrahi işlemlerde kanamayı kontrol altına almak, kemik içi kaviteleri doldurarak pıhtı oluşumunu sağlamak ve sekonder kanama riskini ortadan kaldırmak son derece önemlidir. Çalışmamızın amacı, varfarin verilen deney hayvanlarında iki yeni nesil farklı lokal hemostatik ajanın kısa dönemde yumuşak doku iyileşmesi üzerine olan etkisinin biyokimyasal ve histolojik olarak incelenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Düzenli olarak sistemik varfarin kullanan hastalarla uyum gösteren bir model oluşturulmak için 24 adet Wistar cinsi albino sıçanların 12 tanesine sistemik olarak varfarin verilmiş (Varfarin grubu), diğer sıçanlar ise kotrol grubu olarak kullanılmıştır. Deney hayvanlarının sırtları traşlandıktan sonra, baş-kuyruk doğrultusuna dik gelecek şekilde sırt derisine birbirlerinden 2 cm aralıklı olarak , 2 cm'lik 3 adet bistüri insizyonu yapılmıştır. İnsizyon yapılan sahadaki yara kenarından biyokimyasal ve histolojik inceleme için 2x20 mm ebatlarında olacak şekilde doku örnekleri alınmıştır. Her deney hayvanının sırtında yaratılan 3 adet bistüri yarasında, ortadaki yaraya herhangi bir hemostatik ajan uygulanmazken, baş ve kuyruk kısımlarındaki yaralardan birine 40 mg kitozan granülleri (Celox®), diğerine ise 25 µl kurutulmuş folklorik bitki ekstresi (Ankaferd Blood Stopper®) uygulanmıştır. Cerrahi işlemin yapıldığı gün, postoperatif 4. gün ve postoperatif 8. günde alınan doku örnekleri biyokimyasal ve histolojik olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, klinik açıdan her iki hemostatik ajanın da etkilerinin tatmin edici olduğu kanısına varılmıştır. Histolojik olarak kitozan uygulanmış yara sahalarından alınan örneklerde 8. gün de dahi tam olarak epitelizasyon görülememiştir. Biyokimyasal tetkikler irdelendiğinde, uygulanan varfarin dozuyla hedeflenen Protrombin zamanı seviyelerine ulaşılabildiği görülmüştür. Varfarin verilmiş deney hayvanlarından alınan doku örneklerinde Ankaferd Blood Stopper® uygulanmış yara sahalarından alınan örneklerde kollajen miktarının arttığı görülmüş ve varfarin verilen dokularda kontrol grubuna göre genel olarak olumsuz sayılabilecek bir gelişme izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is, evaluation and comparision of the effect of two brand new local haemostatic agents? biochemical and hystological short term soft tissue healing which is used in warfarin treated oral surgery patients to control bleeding, to act as a matrix to organise the clot by filling bony cavities and to prevent from secondary bleeding. For this purpose, we operated totally 24 Wistar-albino rats that 12 of which was systemically varfarin treated and the other 12 was leaved as the control group. So it is tried to have a model that correlates with patients taking warfarin systematically regularly. After the shaving procedure on the dorsal skins of experimental animals, 3 incisions at 2 cm size are performed in 2 cm apart from each other has been done perpendicular to the head-tail direction. A tissue sample at 2x20 mm size has been taken from the side of the wound area for the biochemical and histological research. At the incision wounds performed on the dorsal skins of experimental animals, the wound in the middle has been leaved without any haemostatic agent and one of the wound area that is close to head or tail has been set with 40 mg of chitosan granules (Celox®) and one of the wound area that is close to head or tail has been set with 25 µl of folcloric plant extract (Ankaferd Blood Stopper®). The tissue samples taken at the day surgery performed, postoperative 4th day and postoperative 8th day are evaluated in biochemical and hystological tests. As a result, both local haemostatic agents? haemostatic effect thought to be satisfactory. In tissue samples taken from the wound areas set with chitosan has not shown epitalization completely even till the 8th day. When biochemical results are noted, it is shown that aimed PT has been reached with the current warfarin dose. Tissue samples taken from the the experimental animals treated with warfarin which were set with ABS has shown significantly high collagen levels. Tissue samples taken from warfarin treated wound areas with has shown generally negative signs of healing according to control group.