Evaluating of outsourcing service providers with AHP and TOPSIS methods: A study in facility management sector
Dışkaynak hizmet sağlayıcılarının AHP ve TOPSIS metodları ile değerlendirilmesi: Tesis yönetim sektöründe bir çalışma
- Tez No: 634654
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ GÜNALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Globalleşen ve dijitalleşen dünyada artan rekabet ve maliyet baskısı işletmelerin varlıklarını devam ettirebilmelerini oldukça zorlaştırmıştır. Farklılaşmanın ve yenilikçi olmanın belirleyici olduğu günümüz koşullarında işletmeler temel yetkinlikleri üzerine odaklanırken temel olmayan yetkinliklerini bu konularda uzmanlaşmış işletmelere bırakmaktadır. Temel olmayan yetkinlikler, alanında uzmanlaşmış dışkaynak hizmet sağlayacılar tarafından profesyonelce yürütülürken işletmeler arası sürdürülebilir ve uzun vadeli ticari ilişkilerin kurulması beklenmektedir. Her sektörden kurum ve kuruluşlar, Türkiye'nin farklı illerinde ve bölgelerinde bulunan tesisleri için entegre tesis yönetim hizmeti konusunda en uygun dışkaynak hizmet sağlayıcısını seçerken belirli değerlendirme krıterlerine göre değerlendirerek doğru kararı almak istemektedir. Piyasada hizmet sağlayıcıların oldukça fazla olması müşteriler açısından doğru seçimin yapılmasında zorluk yaşatabilmektedir. Her işletme katlandığı maliyete karşılık aldığı hizmetin maksimum seviyede olmasını bekler. Bu nedenle doğru hizmet tedariği sağlayan dışkaynak hizmet sağlayıcılarının performansının değerlendirilmesi ve ölçümlenebilmesi önemlidir. Bu çalışmada çok ölçütlü birden fazla alternatif dışkaynak hizmet sağlayıcısı arasından en uygun olanı seçmek ve değerlendimek için çok kriterli karar verme yöntemleri kullanılmıştır. Belirli kriterler altında dışkaynak hizmet sağlayıcılarının piyasadaki çeşitli müşteriler tarafından değerlendirilmesi amaçlanırken işletmeler için en önemli değerlendirme kriterlerinin neler olduğu da belirlenmiştir. Endüstriyel fabrikalar ve üretim tesisleri, sağlık, kamu, eğitim, spor-eğlence, finans, gayrimenkul yönetimi, perakende sektöründen oluşan kendi alanında lider olabilecek müşterilerin görüşleri alınarak global ölçekte hizmet veren dışkaynak hizmet sağlayıcıları belirli kriterler altında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing competition and cost pressure in the globalizing and digitalizing world made it very difficult for businesses to survive. In today's conditions, where differentiation and innovation are decisive, while businesses focus on their core competencies, they leave their non-core competencies to companies specialized in these areas. Non-core competencies are professionally conducted by outsourcing service providers who are specialized in own area, while sustainable and long-term business relationships between businesses are expected to be established. Institutions and organizations which have facilities located in different provinces and regions of Turkey from every sector, when selecting the most convenient outsourcing services provider for integrated facility management services, by evaluating them according to determined evaluation criteria is willing to take the right decision. The fact that there are a lot of service providers in the market may cause difficulties in making the right choice for customers. Each business expects the service it receives to be at the maximum level in return for the cost it incurs. Therefore, it is significant to evaluate and measure the productivity and performance of outsourcing service providers providing accurate service supply. In this study, multi-criteria decision-making methods were used to select and evaluate the most convenient among more than one alternative outsourcing service providers with multi criteria. While it is aimed to evaluate the outsourcing service providers by various customers in the market under certain criteria, also what the most significant evaluation criteria for the companies are determined. Outsourcing service providers serving on a global scale were evaluated under certain criteria by taking the opinions of customers who may be leaders in their field, consisting of industrial factories and production facilities, health, public, education, sports-entertainment, finance, real estate management, retail sector.