Bir işletmenin lojistik hizmet sağlayıcılarının farklı kıtalar ve pandeminin ekonomi üzerindeki etkisi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of an enterprise's logistics service providers in terms of the impact of different continents and pandemic on the economy
- Tez No: 652502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE YELDA ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Küresel rekabet ortamında lojistik faaliyetlerde dış kaynak kullanımı, firmaların lojistik maliyetlerini azaltırken hizmet kalitesini artırması açısından önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmanın amacı Afrika, Avrupa ve Asya'da tehlikeli madde sektöründe faaliyet gösteren bir dış ticaret şirketinin lojistik operasyonları için en uygun lojistik hizmet sağlayıcısını seçmektir. Çalışmanın amacı doğrultusunda, farklı hedef kıtalara yönelik yapılan ticarette en uygun lojistik hizmet sağlayıcıların belirlenmesi için FS Dış Ticaret şirketinin ithalat ve ihracat operasyon uzmanı ile görüşülerek elde edilen veriler TOPSIS Yöntemi ile analiz edilmiştir. Analizler Microsoft Office Excel programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada farklı kıta pazarlarını değerlendirmek için 6 ana kriter, ana kriterlerle ilişkili 19 alt kriter, Afrika ve Asya kıtası için 4 alternatif, Avrupa kıtası için ise 5 alternatif yer almaktadır. Bu çalışmanın önemi; literatürde yer alan lojistik hizmet sağlayıcı seçiminde kullanılan kriterlere günün koşullarına bağlı olarak iki yeni kriterin eklenmesinden kaynaklanmaktadır. Uzman ile yapılan görüşmeler sonrasında netleştirilen bu iki kriter; ''Dünya'da Yaşanan Pandeminin Çalışma Düzenini Bozması'' ve ''Pandemi Sonrası Ülke Ekonomilerindeki Olumsuzluklar''dır. Böylelikle pandeminin lojistik hizmet sağlayıcı seçimindeki etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda FS Dış Ticaret şirketinin en uygun lojistik hizmet sağlayıcısı olarak; Afrika ve Avrupa için ''B''; Asya kıtası için ise ''A'' tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Outsourcing in logistics activities in the global competitive environment has an important place in terms of increasing the service quality while reducing the logistics costs of the companies. The aim of this study is to select the most suitable logistics service provider for the logistics operations of a foreign trade company operating in the hazardous materials sector in Africa, Europe and Asia. In line with the aim of the study, the data obtained by consulting with FS Foreign Trade Company's import and export operations specialist was analyzed with TOPSIS method in order to determine the most suitable logistics service providers in the trade for different target continents. The analyzes were carried out with the help of Microsoft Office Excel program. The study includes 6 main criteria, 19 sub-criteria related to the main criteria for evaluating different continental markets, 4 alternatives for Africa and Asia and 5 alternatives for Europe. The importance of this study is due to the addition of two new criteria depending on the conditions of the day to the criteria used in the selection of logistics service providers in the literature. These two criteria, which were clarified after the interviews with the expert, are: 'the pandemic in the world disrupts the working order' and 'the negative events in the economies of the country after the pandemic'. Thus, the effect of the pandemic on logistics service provider selection was evaluated. As a result of the study, ''B'' for Africa and Europe and ''A'' for the Asian continent were identified as the most suitable logistics service provider of FS Foreign Trade Company.