Harold Pinter Tiyatrosu'nda kara mizah olgusu ve bir model oyun: Git Gel Dolap
The black humor phenomenon in Harold Pinter Theatre and a model theatre play: The Dumb Waiter
- Tez No: 634658
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ALİ DÜŞENKALKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Harold Pinter'ın“Git Gel Dolap ”adlı oyunu, kara mizah olgusu üzerinden incelenmiş ve sahne çalışması yapılmıştır. Çalışmada yazarın hayatı, tiyatro anlayışı ve Git Gel Dolap'ın ana teması olan kara mizah olgusu hakkında bilgi verilmiştir. Tiyatroda kara mizah olgusunun nedenleri ve kara mizah olgusunun oyun kişilerine ve oyunculuk anlayışına etkileri gibi kavramlar tanımlandıktan sonra metinden örneklerle oyunda ki karakterler üzerinden analiz yapılmıştır. Kara mizah türü olan oyun, iki gangsterin ilişkisinde gerilim, ihanet ve polisiye açısından ele alınmış;trajik olan bir durumun, bekleme sürecinin güldürmeyen espri anlayışıyla harmanladığı, her karakterin bekleme ve gerilim anında yaşadıkları iç hesaplaşmaları yansıtacak şekilde incelenmiş ve sahneye konulmuştur. Oyunun konusu, teması, türü, ana fikri, ana çatışması gibi kısımlar belirlenmiş ve sahne seçimleri yapılarak karakterlerin kara mizah olgusu üzerinden yorumuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Harold Pinter's theatre play, named“The Dumb Waiter”, was examined and rehearsals were done through the phenomenon of black humor. In the study, information about the author's life, theatrical understanding and the main theme of Git Gel Dolap, the black humor phenomenon, were included. After defining concepts such as the causes of the black humor phenomenon in the theatre and the effects of the it on the characters and acting understanding, examples of the text were analyzed through the characters in the theatre play. The theatre play, a type of black humor, was discussed in the relationship between two gangsters in terms of tension, betrayal and policing. A situation that is tragic, is blended with a sense of humor that does not make the audience while they are in a waiting process and each character is examined and staged to reflect the internal reckonings they experienced in the moment of waiting and tension. Some parts are identified such as the subject of the play, the theme, the type, the main idea, the main conflict, and it is interpreted by using some of the acts from the play through the character's understanding of black humor.