Hz. Peygamber'in tebliğine karşı müşriklerin tepkileri
The polytheists' reactions to the Prophet's speech
- Tez No: 634671
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kur'an'ın ihtiva ettiği mesajı daha iyi anlamanın yolu nüzul sürecinde yaşayan insanların hayatlarını ve tepkilerini incelemekten geçeceği aşikârdır. Bu çalışmada özellikle İslam dinine karşı koyan insanların hayatları, zihin dünyaları incelenmiş ve onların inkâr nedenleri ele alınmaya çalışılmıştır. Mekkeliler Kusay'dan sonra 610'lu yıllara kadar çıkar çatışmasının sonucunda Ahlâf ve Mutayyebûn grubuna ayrılmıştı. Hz. Muhammed'e tepkinin bu iki grubun aralarındaki dengeyi sağlama çabasından kaynaklandığı anlaşılmaktadır. Kabilesi Ahlâf grubundan olan Mekke'nin ileri gelenlerinin Hz. Muhammed'e gösterdiği tepki diğer gruba göre oldukça serttir. Bununla birlikte Mutayyebûn'dan olan bazı kimselerden eziyet görmesinin ana nedenlerinden birisinin eşlerinin Ahlâf grubundan olmasından kaynaklandığı görülmektedir. Sonuç olarak Mekke müşriklerinin sahip oldukları ekonomik imkânları ellerinde tutma ve nüfuzlarını devam ettirme çabası Mekke'de on üç yıl boyunca süren kavganın ana nedeni olmuştur.
Özet (Çeviri)
It is evident that the way to better understand the message of the Holy Qur'an, which has been read in the world for 1400 years, is to examine the lives and reactions of the people living in the process of transposition. In this study, especially the lives of the people who opposed the Islamic religion, their minds were examined and their reasons for denial were tried to be fahmedilm. After Kusay, Makkelis were divided into Ahlâf and Mutayyebûn group because of conflict of interest until 610s. In our research, it is seen that Hz. It was revealed that the reaction to Muhammad was due to the efforts of these two groups to provide the balance between them. Tribe Ahlâf group of the leading of Mecca Hz. His reaction to Muhammad was quite harsh on the other group. Again, some people from Mutayyebûn also suffered from the fact that their spouse was from the Ahlâf group. As a result, the effort to keep their economic opportunities and to maintain their influence has been the main reason for the thirteen years of fighting in Mecca.