Kuşak Yol Projesine Türk firmaların bakış açısı ve dijital dönüşüm: Bir araştırma
The perspectives of Turkish companies towards the Belt Road Project and digital transformation: A research
- Tez No: 634670
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM ERDOĞAN YAZAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 110
Özet
2013 yılında Çin'in“Kuşak Yol”olarak adlandırılan projesinin ortaya çıkmasıyla birlikte Türkiye başta olmak üzere bir çok ülkeler projeye ilgi duymuştur. Bu bağlamda Türkiye bu projenin kendi ekonomisine katkısını düşünerek projenin en önemli stratejik ortaklarından biri olmuştur. Projenin uygulanması birçok endüstriyi etkileyecektir. Projeninin avantajlarından faydalanılması için gerekli değişimlerden birisi firmaların dijital olarak dönüşmelerdir. Bu çalışmada Kuşak Yol Projesine Türk firmaların bakış açısı belirlenerek, firmalar için zorunlu hale gelen dijital dönüşümle ilgili durumları belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada anket yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak firmaların“Kuşak Yol”Projesi ile ilgili çok fazla bilgi sahibi olmadıkları ve dijital dönüşümlerini henüz tamamlamadıkları belirlenmiştir.“Kuşak Yol”Projesinin Türk firmalara ekonomik açıdan üretim ve lojistik maliyetlerini düşürme, üretim verimliliğini arttırma, dijital dönüşüme daha da önem verme gibi alanlarda fayda sağlayacağını düşündükleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The emergence of China's 2013 project called“The Belt Road”has been interested in many countries, mainly Turkey. In this context, Turkey has been one of the most important strategic partners of the project considering the contribution of this project to its economy. The implementation of the project will affect many industries. The companies in these industries are the new market that has emerged with this project, and one of the issues required to evaluate the trade opportunities is digital transformation of the firms. In this study, the point of view of the Turkish companies to the Then Belt and Road Project has been determined and the situations related to digital transformation that have become mandatory for companies have been tried to be determined. Survey method was used in the research. As a result; It has been determined that companies do not have much information about“Belt Road”Project and they have not completed their digital transformation yet. As a suggestion, it is suggested that companies pay more attention to new digital technologies, quality and new ideas in trade relations with China in order to make the most of The Belt Road Project.