Hz. Peygamber'in Mekke devrinde karşılaştığı sıkıntılar
Prophet's encounter with difficulties during Meccan period
  1. Tez No: 497074
  2. Yazar: DİLEK ÇELENK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKERİM ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Hz. Peygamber, açıktan tebliğ emri geldikten sonra kendisine iman edenlerle beraber Mekke'de çeşitli eziyet ve işkencelere maruz kaldı. Hz. Peygamber davet metodunda kullandığı her türlü güzel yönteme rağmen Mekkeli müşrikler dini, siyasi, iktisadi ve kültürel sebeplerle ona ve tebliğ ettiği dine karşı çıktılar. Onların İslâm'ın yayılmasını engellemek için kullandığı her yönteme karşı Hz. Peygamber de davasını tebliğ edebilmek için yeni yöntemler geliştirdi. Müşrikler özellikle putların fayda veya zarar vermeyen, bir işe yaramayan, hiçbir değeri olmayan şeyler olduğunu bildiren ayetlerden çok rahatsız oldular. O günden itibaren Hz. Muhammed'e cephe alan müşrikler önce Ebû Tâlib'e, sonra Hz. Peygamber'in kendine bazı teklifler sunarak İslâmiyet'in tebliğine mani olmak istediler. İstedikleri sonuca ulaşamayınca tehdide başvurdular. Buradan da beklediklerini bulamayınca Mekke'nin dışında (Yesrib'e bilgi amaçlı elçiler göndererek) arayışa başladılar. Umduklarını elde edemeyince yoğun olarak şiddete başvurdular. Kimsesiz, zayıf müslümanlara işkence etmeye başladılar. Yâsir ailesini şehid ettiler. Mekkeli asil müslümanlar kendi ailelerinin şerrinden korunmak için Habeşistan'a hicret ettiler, Hz. Peygamber de hicret edemeyen müslümanlarla beraber Dârulerkam'da gizli olarak tebliğe devam etti. Hz. Hamza ve Hz. Ömer'in İslâm'a girişi ile müslümanlar güçlenip Kâbe'nin yanında açıktan namazlarını kılmaya başlayınca müşrikler yeni yöntem olarak boykot uyguladılar. Benî Hâşim üç yıl boyunca açlıkla beraber sayılamayacak sıkıntılar çekti. Üç yıl sonra Allah'ın yardımıyla boykot bitti ama çok zayıflayan yaşlılık ve üzüntülerle hastalanan Ebû Tâlib ve Hz. Hatice arka arkaya vefat ettiler. Hz. Peygamber Mekke'de hac mevsiminde Kâbe'yi ziyarete gelecek kabilelere İslâm'ı anlatabilmek ve himaye bulabilmek için Tâif'e gitti. Tâifliler işkence ve eziyette Mekkeli müşrikleri geri bıraktılar.Yıllardır karşılaştığı sıkıntılardan ve Tâif'te karşılaştığı muameleden oldukça rahatsız olan Hz. Peygamber İsrâ ve mi'rac olarak bilinen İlâhî bir mükâfata nail oldu. Tarihte Akabe Biatları olarak iv bilinen bu görüşmeler hicretle sonuçlandı ve Yesrib'i Medine yaptı. Bu olay ile Mekke Devri bitmiş ve Medine Devri başlamış oldu. Tezde Hz. Peygamber'in bu süreç boyunca karşılaştığı sıkıntılar ve bu sıkıntıları en az zararla atlatabilmek için başvurduğu yöntemler ele alınmıştır. Başta Kur'an-ı Kerim olmak üzere birinci elden kaynaklara dayalı olarak incelenmiştir. Bu yöntemlerin en başında Allah'ın Peygamberi'ni yönlendirmesi, alması gereken tavrı ayetleriyle göstermesi geliyor. Bu sebeple araştırma boyunca çok sayıda ayete başvuruldu. Siyer ve Megāzî kaynakları ile umumî tarih ve hadis kitaplarındaki rivayetler dikkatle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
After commandment of public dawah has arrived, Prophet and those who believed him have faced a wave of persecution and torture. Despite all kinds of methods of Prophet's dawah, Meccan polytheists resisted the Prophet and his sayings with religious, political, financial and cultural reasons. The Prophet has developed many new methodologies against their obstructiveness for the spread of Islam. Whereas, polytheists were particularly uncomfortable by verses stating that idols are things that do not harm or benefit, are no good and worth nothing. From that day on, polytheists as opponents of Muhammad, wanted to set back the conduction of dawah by making proposals firstly to Abu Talib and then to the Prophet himself. They resorted to threats when they could not attain the expected result. When this also was of no use, they tried to begin a quest outside Mecca (by sending an envoy to Yathrib for informative purposes). At the time when they misfired, they began using intensive violence. They persecuted the helpless and vulnerable muslims and martyred Yasser's family. Royal Meccan muslims had to emigrate to Abyssinia in order to be safe from their own family's ill-treatments. Meanwhile, the Prophet continued to preach Islam secretly back at Dar ul-Arqam with the rest of the muslims who couldn't migrate. With the conversion of Hamza and Omar to Islam, muslims gained strength and began praying openly near Kaaba following the polytheists to carry out boycott. For three years, Hashemites faced innumerable difficulties along with starvation. After three years, the boycott ended with the help of Allah but sadness made Abu Talib and Khadija get weak and fall ill and caused both die one after the other. Then, the Prophet moved to Ta'if to seek asylum and preach Islam to the tribes who are going to visit Kaaba in the pilgrimage season. Taifis had left behind the Meccan polytheists on torture and persecution. After being disturbed for years, the Prophet was rewarded with divine grace of Israa and Mi'raj. Immediate features, known vi in history as Pledges of Aqaba, concluded to Hegira and renamed Yathrib with Madina. With this incident, Meccan Period was over and Madina Period began. In this thesis, I have discussed about troubles that Prophet faced during this period and his methods to overcome them. Holy Qur'an being in the first place, primary sources have been studied thoroughly. The foremost of the Prophet's methods came through Allah's guidance and His indication of attitudes for him. For this reason, vast number of verses has been referred to. Prophetic biography, al-Maghazi sources, public history and narrations in Hadith books have been carefully evaluated.