Mısır devrimi sonrası dönemde ABD-Mısır ilişkileri (2011-2014)
U.S.-Egypt relations in post revolution period (2011-2014)
  1. Tez No: 634683
  2. Yazar: ABDULLAH ALKARIONY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM HİLMİ ÖZEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma, 2011'den 2014'e kadar olan dönemde Amerika Birleşik Devletleri ile Mısır arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma sırasıyla Mısır Devrimi, Silahlı Kuvvetler Yüksek Konsey Yönetimi ve Cumhurbaşkanı Mursi Dönemi'yle ardından gelen Askeri Darbe ve Sisi'nin gücünü yükselttiği evreler sırasında ABD'nin uyguladığı politikaları ve kullandığı araçları incelemiştir. İkili ilişkilerin doğasını, hedeflerini ve amaçlarını arama arzusuyla hareket edilirken Hegemonya Teorileri ve Kavramları'nın ışığından yararlanılmıştır. Buna ek olarak çalışma, incelediği dönemde gerçekleşen en önemli olaylara karşı çeşitli Amerikan Kurumları'nın (Beyaz Saray, Dışişleri Bakanlığı, Pentagon ve Kongre) yaklaşımlarını da sunmuştur. Ayrıca sivil toplum kuruluşlarındaki ABD sponsorluğu ve bunun ilişkilere etkisi de berraklaştırılmıştır. Son olarak çalışma, Mısır üzerindeki ABD etkisinin gerileme belirtisini, bazı bölgesel oyuncuların etkisinin yükselişi ile ilişkilendirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the relations between the United States of America and Egypt in the period from 2011 to 2014. The study sorted out USA policies and tools during the successive phases started with the Egyptian revolution, the rule of Supreme Council of Armed Forces, the period of Morsi's presidency, up to the military coup and Sisi's rise to power. The evolution of bilateral relations was reviewed seeking to understand its nature, aims and scope, and was reviewed in light of theories and concepts of hegemony. Furthermore, the study traced the positions of various American institutions (the White House, the State of Department, the Pentagon and the Congress) in response to the most prominent events during the studied period. The study also clarified the case of American sponsorship of NGOs in Egypt and its consequences on the relations. The study identified features of recession of USA influence on Egypt with the rise of influence of some regional players.