Çevre vergileri üzerine üç makale
Three papers on environmental taxes
- Tez No: 634695
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKMEN GÖKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışması, çevre vergilerinin ve bu vergilerden elde edilen gelirlerin temiz teknoloji yatırımlarına aktarılmasının çevre kalitesi üzerindeki etkisi teorik ve ampirik olarak incelemektedir. Çevre vergileri ve çevre kirliliği arasındaki ilişkinin incelendiği teorik modellerden kapalı ekonomi modelinde Dixit Stiglitz (1977) monopolistik rekabet modeli kullanılmıştır. Kapalı ekonomi modelinde yapılan genel denge analizinde elde edilen sonuçlara göre, tüketicilerin temiz çevre kalitesi talebi, elde edilen gelirlerin temiz teknoloji yatırımları için sübvansiyon olarak verilmesi, mallar arasındaki ikame esnekliği ve firmaların temiz ürün üretmesi gibi birçok faktöre bağlıdır. Bu faktörler arasında etkin bir çevre politikasının uygulanmasındaki en önemli değişken, tüketicilerin sahip olduğu çevre kalitesi talebi olarak belirlenmiştir. Teorik modelin açık ekonomi kısmında çevresel olarak genişletilmiş Krugman (1980) endüstri içi ticaret modeli kullanılmıştır. Yapılan analizde çevre korumaya yönelik tarife ve engellerin, benzer çevre politikası uygulayan ülkeler arasında uygulanmasının çevre kalitesinin refah maliyetini çok fazla yükselttiği sonucuna ulaşılmıştır. Tarife ve bariyerlerin iktisadi olarak anlamlı olabilmesi ancak ticaret ortaklarından bir tarafın ( daha düşük çevre kalitesine sahip ülkenin ) çevre politikası uygulamadığı durumda gerçekleşmektedir.Tez çalışması kapsamında yapılan ampirik çalışmada ise çevre vergileri ve kamu tarafından yapılan çevresel Ar-Ge harcamalarının çevre kalitesi üzerindeki etkisi Sistem GMM dinamik tahmin modeli çerçevesinde incelenmiştir. Yapılan analizlerde, çevre vergilerinin kirlilik üzerinde net bir azaltım etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca kamu tarafından yapılan çevresel Ar-Ge harcamalarının çevre kirlilği üzerindeki azaltıcı etkisi zaman geçtikçe artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis, theoretically and empirically analyzed the effects of environmentaly related taxes and reveue recycling to clean tecnology subsidies on environmnental qaulity. Dixit Stiglitz (1977) monopolistic competition model used in the closed economy model, which is one of the theoretical models that examine the relationship between environmental taxes and environmental pollution. The relationship between environmental taxes and pollution is theoretically dependent on many factors, such as the demand for environmental quality, reveue recycling to clean technology subsidies, elasticity of substitution and environmentally clean products.Among these factors, demand for environmental quality is the most important variable of implementation of an effective environmental policy. The environmentally expanded Krugman (1980) intra-industry trade model used in the open economy model. Open economy theoretical model,when countries have similar environmental policy goals, tariffs and barriers for environmental protection increase the welfare costs of environmental quality too much.In order to tariffs and barriers to be economically meaningful,one of the trading partners should not apply an environmental policy.In the empirical study conducted within the scope of the thesis, the impact of environmental taxes and environmental R&D expenditures on the environment has been examined within the framework of the system GMM dynamic estimation model.According to the analysis, it is concluded that there is a clear effect on the reduction of environmental pollution tax. In addition, the reducing impact of public environmental R&D expenditures on environmental pollution increases with time.