Karate hakemlerinin zaman yönetimi davranışları ile serbest zaman tutumları arasındaki ilişkinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of the relationship between time management behaviors and leisure time attitude of karate referees by some variables
- Tez No: 634700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Serbest zamanlarını yoğun müsabaka temposu içerisinde görev alarak sürdüren hakemlerin, zamanlarını iyi değerlendirmeleri, hem bireyin etkili ve verimli olmasına hem de spor branşının etkinliğine katkıda bulunmaktadır. Karate hakemlerinin zaman yönetimi davranışları ile serbest zaman tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye Karate Federasyonu'nda aktif olarak hakemlik ile uğraşan aday-bölge-milli-uluslararası 126 kadın 176 erkek toplam 301 hakemden oluşmaktadır. Araştırmaya katılan gönüllü hakemlere Britton ve Tesser (1991)'ın geliştirdiği Zaman Yönetimi Ölçeği'nin (ZYÖ) geçerlik ve güvenirlik çalışması Alay ve Koçak (2002) tarafından ülkemiz için uyarlanan ve Ragheb ve Beard (1982)'nin geliştirdiği Boş Zaman Tutum Ölçeği'nin (BZTÖ) geçerlik ve güvenirlik çalışması Akgül ve Gürbüz (2011) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan ölçekler uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS20 programı ile gerçekleştirilmiştir. Ulaşılan bulgular serbest zaman tutum ve zaman yönetimi davranışları perspektifinde tartışılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde; frekans, ortalama, standart sapma, Pearson Corelation, ANOVA ve MANOVA testi kullanılmıştır. Bu çalışmanın Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayısının BZTÖ için 0,98, ZYÖ için 0,91 olarak hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular literatür eşliğinde tartışılarak yorumlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda BZTÖ“serbest zaman değerlendirme durumu”açısından sadece“davranışsal”alt boyutunda anlamlı farklılaştığı görülmüştür. Sonuçlar incelendiğinde anlamlı farkın tespit edildiği davranışsal alt boyutta serbest zamanlarını gazete, dergi ve kitap okuyarak, sanat etkinliklerine katılarak değerlendirdikleri ortaya çıkmaktadır. ZYÖ alt boyutlarında“cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, hakemlik kademesi, haftalık serbest zaman yeterliliği, serbest zaman değerlendirme durumu”değişkenleri açısından anlamlı farklılıkların olduğu tespit edilmiştir. BZTÖ ve ZYÖ alt boyutlarında ki ilişki incelendiğinde zaman harcattırıcılar ile BZTÖ alt boyutları arasında anlamlı düzeyde negatif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Hakemlerin zaman tuzaklarından ve zaman kaybettirici alışkanlıklara devam ettiği sürece serbest zaman tutumlarında da azalma meydana geldiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The referees, who continue their leisure time in the busy competition pace, evaluate their time well, contribute to both the effective and efficient ness of the individual and the effectiveness of the sports branch. Examining the relationship between time management behaviors and leisure time attitudes of karate referees is the purpose of this research. The working group of the research consists of a total of 301 referees of 126 women and 176 men, 126 women-national-international, actively engaged in arbitration at the Karate Federation of Turkey. The validity and reliability work of the Time Management Questionnaire (TMQ) developed by Britton and Tesser (1991) was not filled by the scale of the validity and reliability work of the Leisure Attitude Scale (LAS), which was adapted for our country by Alay and Koçak (2002) and developed by Ragheb and Beard (1982), to the volunteer referees participating in the study, Akgül and Gürbüz (2011). Statistical analysis of data was carried out with the SPSS20 program. The findings were discussed in the perspective of Leisure-time attitude and time management behaviors. In the analysis of the data obtained; frequency, average, standard deviation, Pearson Corelation, ANOVA and MANOVA testing were used. The Cronbach Alpha internal consistency coefficient of this study was calculated as 0.98 for LAS and 0.91 for TMQ. The findings were discussed and interpreted in the accompaniment of the literature. As a result of the analysis, it was observed that the LAS differed significantly in the subsize of“behavioral”only in terms of“leisure time evaluation status”. When the results are examined, it is revealed that they evaluate their leisure time in behavioral subsize by reading newspapers, magazines and books and participating in art activities. It has been found that there are significant differences in the lower dimensions of TMQ in terms of variables such as“gender, age, marital status, education status, refereeing level, weekly leisure time proficiency, leisure time evaluation status”. When examining the relationship in the subdimensions of the LAS and TMQ, it was concluded that there was a significantly negative relationship between time spenders and LAS subdimensions. As long as referees continue to lose time traps and time-consuming habits, it has been concluded that there has also been a decrease in their attitude of leisure time.