Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Kilis'te modern eğitim
Contemporary education from reorganisation (Tanzimat) to the Republic period in Kilis, Turkey
- Tez No: 634701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Eğitim, birçok devletin hem yükselmesinde hem de yok olmasında tarih çağları boyunca en önemli etkenlerden birisi olmuştur. Osmanlı Devleti'nin yükselme devrine bakıldığında ise devrin ihtiyaçlarına göre en yüksek eğitim kurumları kurulmuş ve hizmet vermiştir. XVIII. ve XIX. Yüzyıllar Osmanlı Devleti'nin birçok alanda yeniliklere giriştiği dönem olarak bilinir. Özellikle Avrupa'yı eğitim alanında yakalama yarışının bariz görüldüğü bir dönemdir. Birçok yeni ve batılı tarzda eğitim kurumu bu dönemde memleket içerisinde açılmaya çalışılmış, var olan eski usuldeki eğitim kurumları ise dönüştürülmeye çalışılmıştır. Devlet, kurulan bu eğitim kurumları vasıtasıyla yeni tip bir bürokrasi, yeni tip aydın ve yeni tip Osmanlı vatandaşı oluşturmayı amaçlamıştır. Bu modernleşme girişimleri çoğu kez olumlu sonuçlar verirken bazen de yanlış uygulamalar, ekonomik problemler ve siyasi hadiselerden dolayı başarısız olmuştur. Eğitimdeki bu modernizasyon çabaları sadece İstanbul ile sınırlı kalmamış, önce büyük vilayet merkezleri sonra sancak merkezleri ve nihai olarak memleketin en ücra yerleşim birimlerine kadar iletilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda ''Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Kilis'te Modern Eğitim'' adlı tez çalışmamızda genel olarak Tanzimat ile başlayan eğitimdeki yenileşme hareketleri, pratikteki durumu ve Cumhuriyet'e kadar geçirdiği süreç izah edilmeye çalışılmıştır. Bu süreçte Osmanlı Devleti'nin idaresindeki Halep Vilayeti' nin Merkez kazasından olan Kilis şehrinin eğitim durumu incelenmeye çalışılmıştır. Kilis şehrinin temel eğitiminin yanı sıra şehirdeki azınlık ve yabancı mektepleri de inceleme altına alınmıştır. Temel kaynaklarımızı ise resmi arşiv belgeleri, Maârif Salnâmaleri ve Halep Vilayet Salnâmeleri oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Educational reform movement is one of the most important factors through the historical eras both in the rise and the collapse of many states. Considering the rise of the Ottoman Empire, the highest educational institutions were established and served according to the needs of the period. It is known that the eighteenth and nineteenth centuries are the periods when the Ottoman Empire underwent innovations in many fields. It is a period in which it is obvious that it competes with Europe especially in the field of education. Many new and western-style educational institutions were opened in the country during this period, and the existing old-style educational institutions were aimed to be transformed. The state aimed to create a new type of bureaucracy, a new type of intellectual and a new type of Ottoman citizen through these educational institutions. While these modernization attempts were mostly positive, sometimes they failed due to wrong practices, economic problems and political events. This modernization in education was not only limited to Istanbul, but was tried to be conveyed first to major provincial city centres, then to the sanjak centers, and ultimately to the remotest settlements of the country. In this context the innovation movements in education that started with Tanzimat in general, the situation in practice and the process it went through to the Republic were elaborated in the thesis titled“Contemporary education from reorganisation (Tanzimat) to the Republic Period in Kilis, Turkey”. In this process, the educational situation in Kilis, which is one of the central districts of Aleppo under the administration of the Ottoman State, was aimed to be analysed. In addition to the primary education of Kilis, minority and foreign schools in the city were also analysed. Our main sources consisted of official archive documents, Maârif Salnâmales and Aleppo Vilayet Salnames.