Avrupa ülkelerinde İslam ekonomisi ve finansı alanında yapılan çalışmalar ve uygulamalar
The studies on Islamic economy and finance in Europe countries and applications
- Tez No: 634711
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Avrupa'da İslam ekonomisi ve finansına yönelik çalışmaların 20. yüzyılın ortalarından günümüze kadar geçen süreçte önemi artmıştır. Bu araştırma ile İslam ekonomisi ve finansı alanındaki çalışmaların ve uygulamaların Avrupa'da izlediği sürecin ortaya konulması amaçlanmıştır. Avrupa'da İslam ekonomisi ve finansı alanıyla ilgili çalışmamıza dahil olan ülkeler ise şunlardır: İngiltere, Almanya, Hollanda, İsveç, İtalya, Fransa, Litvanya ve İsviçre. Araştırmanın birinci bölümünde Avrupa'da İslam ekonomisi ve finansı ilk olarak nerede ve nasıl ortaya çıktığı ile hangi üniversitede ilk çalışmaların başladığı incelenmiştir. Ayrıca İngiltere'deki İslam ekonomisi ve finansı alanında eğitim veren kurumlardan detaylıca bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise Avrupa'da İslam ekonomisi ve finansının gelişimi ile ilgili çalışma yapan kişiler, kurumlar, üniversiteler ve bu alanda yazılan makaleler, kitaplar, tezler ve raporlar ayrı başlıklar altında detaylandırılarak anlatılmıştır. Ayrıca bu bölümde literatürde yer alan çalışmalar incelenmiş ve uygulanan modeller hakkında bilgi verilerek kaynak tarama yöntemi kullanılmıştır. Özellikle Modern İslamî finansın gelişimindeki tarihsel eğilimler, mevcut bilgilere, kaynaklara ve metodolojiye dayanan kısıtlamalar ve fırsatlar bağlamında ileri sürülen öngörülerden bahsedilmektedir. Bu araştırmada, Avrupa'da İslam ekonomisi ve finansı alanında yapılan çalışmaların akademik açıdan sayılı üniversitelerde teorik ve uygulamalı bir şekilde giderek artan bir seyir izlediği gözlemlenmiştir. Ayrıca incelenen çalışmaların içerik kısmında ampirik tespit edilen bulguların bilinçli bir şekilde anlaşılması yoluyla rollerinin nasıl iyileştirileceği konusunda stratejiler verilerek detaylı bir şekilde yazılmıştır. Gerek iktisadi kurum ve kuruluşlar gerekse akademik çevreler arasında iş birlikleri oluşturulduğu, ortak organizasyonların ve merkezlerin kurulmakta olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The studies on Islamic economy and finance in Europe have increased in importance from the mid-20th century to the present day. With this research, it is aimed to reveal the process followed by studies and practices in the field of Islamic economics and finance in Europe. The countries included in our study on Islamic economy and finance in Europe are: England, Germany, Netherlands, Sweden, Italy, France, Lithuania and Switzerland. In the first part of the study, where and how Islamic economy and finance emerged in Europe and in which university the first studies started. In addition, institutions providing education in the field of Islamic economy and finance in England are mentioned in detail. In the second part, individuals, institutions, universities and articles, books, theses and reports written in this field are detailed and explained under the separate headings about the development of Islamic economy and finance in Europe. Also in this section, the studies in the literature are examined and the source scanning method is used by giving information about the applied models. In particular, historical trends in the development of modern Islamic finance, limitations and opportunities based on available information, resources and methodology are mentioned. In this study, it has been observed that the studies in the field of Islamic economy and finance in Europe have followed an increasingly theoretical and applied course in academically numbered universities. Also, in the content part of the studies examined, strategies were given in detail on how to improve their roles through a conscious understanding of the empirical findings. It has been observed that collaborations are established between economic institutions and organizations as well as academic circles, and joint organizations and centers are being established.