Modern tipografide Bauhaus dönemi ve yeni tipografi
The Bauhaus era and new typography in modern typography
- Tez No: 634720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırma, yazının bulunuşu, evreleri ve gelişimi üzerinden 15. yüzyılda tipografi teriminin matbaacılık alanında kullanımını ayrıca 19. yüzyıl sonlarında oluşan sanat hareketlerini, 20. yüzyıl sanat akımlarını, Bauhaus ve etkisinde gelişen Yeni Tipografi Hareketini kapsamaktadır. Kil tabletler ile başlayan yazının serüveni baskının icadı ile basılı yüzeylerde ve matbaacılık terimi olarak tipografinin, 20. yüzyılda modernizm ile çeşitli sanat akımlarının etkisi ve Bauhaus Okulunun etkisi ile gelişen Yeni Tipografi Hareketinin nasıl geliştiği hakkında bilgi vermeyi amaçlamaktadır. 19. yüzyıl sonlarında ortaya çıkan modern sanat hareketlerini ve 20. yüzyılın başlarında oluşum gösteren sanat akımları Bauhaus Okulu ve beraberinde Yeni Tipografi Hareketi ile sınırlandırılan araştırma amacına bağlı olarak, Yazının tarihsel gelişimi nasıldır? Tipografinin zaman içerisindeki gelişimi nasıldır? Modern sanat akımları ve bu akımlarda tipografik gelişmeler nelerdir? Bauhaus'un oluşumu ve dönemlerinde ki tipografik gelişmeler nelerdir? Yeni Tipografi Hareketi nasıl başlamıştır? Problemlerine çözüm getirilmeye çalışılmıştır. Çözüm bulmak için yapılan araştırmada genel tarama yönteminden yararlanılarak ilgili literatür incelemeleri yapılarak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research covers the use of the term typography in the field of printing in the 15th century through the discovery, phases, and development of the article, as well as the art movements that occurred in the late 19th century, the 20th-century art movements, the New Typography Movement that developed under the influence of Bauhaus. The adventure of the article, which started with clay tablets, aims to provide information about the development of the typography on printed surfaces and as the term of printing, the development of the New Typography Movement developed in the 20th century with the influence of modernism and various art movements and the influence of the Bauhaus School. Modern art movements that emerged in the late 19th century and the 20th. what is the historical development of writing, depending on the purpose of research, which is limited by the Bauhaus school and the New Typography movement with the art movements that formed at the beginning of the century? What is the development of typography over time? Modern art movements and what are the typographic developments in these movements? What are the typographic developments in the formation and periods of the Bauhaus? How did the New Typography movement begin? Their problems were tried to be solved. In the research to find a solution, it was created by making use of the general screening method and making relevant literature reviews.