Enerji kaynakları açısından Hazar Bölgesi'nin önemi
Importance of Caspian Region in terms of energy resources
- Tez No: 634719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEHHER YAMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüzde enerji yaşamımızı sürdürmemizi sağlayan en önemli kaynaklardan biridir. Enerji insan hayatında önemli olduğu kadar devletleri idare edilebilmesi, ekonomilerin sürdürülebilmesi gibi hayati konularda da en önemli kaynak olarak karşımıza çıkmaktadır. Rusya'nın enerjideki tekel konumu ve AB'nin bu bağımlılığa karşı çözüm arayışları, Hazar Bölgesi'nin bu arayışta ne kadar önemli rol oynadığı, Rusya için Hazar Bölgesi'nin ne gibi önem taşıdığı; Türkiye, AB ve Hazar Bölgesi ülkelerinin Rusya'nın baskılarından kurtulabilmek için ortaklaşa hayata geçirmeye çalıştıkları projeleri ve bunlara karşı Rusya'nın hamleleri bu tezin içeriğinde yer alan konular arasındadır. Hazar Bölgesi bir Ortadoğu potansiyeli taşımamakla birlikte, AB'nin Rusya'ya olan bağımlılığının bir nebze azaltılabilmesi için önemli bir yeri vardır. Bu noktada AB ve Türkiye arasındaki ilişkiyi Türkiye'nin ne şekilde kullanacağı da önemlidir. Önümüzdeki yıllarda bu konu üzerinde araştırma yapmak isteyenlere kaynak olması umulmaktadır. Tez, bugüne kadar kaleme alınan kitap, makale, tez ve uluslararası kuruluşların yayımlamış oldukları raporlar ve veriler ışığında hazırlanarak okurlara sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, energy is one of the most important resources that enables us to live our lives. Energy is important in human life as well as the ability to manage states and sustain economies as the most important source of vital issues. Russia's monopoly position in energy and the EU's search for solutions to this dependence, how important the Caspian Region plays in this quest, what is important for Russia is the Caspian Region; Turkey, the EU and caspian region countries are trying to jointly implement projects to avoid Russia's oppression, and russia's moves against them are among the topics contained in this thesis. Although the Caspian Region does not have a Middle East potential, the EU has an important place to reduce its dependence on Russia somewhat. At this point, it is also important how Turkey will use the relationship between the EU and Turkey. It is hoped that in the coming years it will be the source of those who want to do research on this issue. The thesis has been prepared and presented to readers in the light of the reports and data published by the books, articles, thesis and international organizations that have been written to date.