Three essays on Game Theory
Oyun Teorisi üzerine üç çalışma
- Tez No: 634738
- Danışmanlar: PROF. DR. WALTER TROCKEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez Oyun Teorisi üzerine üç makaleden oluşmaktadır. Bu makalelerde aşağıdaki üç konu işlenmiştir: 1. İşbirlikçi çözümlerin implementasyon problemi, 2. Bir problemin çözümünün, problemin modellenme şekline bağımlılığı, 3. Transfer edilebilir faydalı oyunların dualinin doğru tanımı. Birinci bölüm danışmanım Prof. Dr. Walter Trockel ile ortak çalışmamızdır. Journal of Mechanism and Institution Design isimli derginin 2016 sayısında yayımlanmıştır. Bu çalışmada, Rubinstein'ın oyununun versiyonu olan yeni bir oyunun zayıf altoyun mukemmel dengeleri aracılığıyla“tam işbirliksiz yapılar”sunulmuştur. Daha sonra, bu oyunun yeni bir versiyonunun altoyun mükemmel dengeleri aracılığıyla“tam işbirliksiz yapılar”önerilmiştir. Hatta bu iki oyun“yaklaşık destek”sonuçlarının“tam desteğe”nasıl dönüştürüleceği hususunda genel bir kural önerirler. Bu çalışmada elde edilen iki sonucu da içine koyarak ilgili literatürdeki destek sonuçlarının, Nash Çözümü'nün (zayıf) altoyun mükemmmel denge konseptindeki mekanizm teorik implementasyonu ile ilişkisi tartışılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda şu sonuca varılmıştır: Sağlam bir implementasyon, oyuncuların tercihlerinin oldukça kısıtlandığı nadir durumlar dışında çok zor bulunur. İkinci bolüm deneysel bir çalışmayı içerir. Tam ve kusursuz bilgili bir oyun olan Zincir Mağaza Oyunu(ZMO), Selten (1978) çalışmasında itibarın pazarlardaki rolunü anlamak amacıyla tasarlanmıştır. Bu oyunun nasıl oynanabileceği iki farklı şekilde tartışılmıştır: biri geriye doğru tümevarıma dayanır, diğeri ise sezgisel tabanlı caydırma argümanına. Bu iki yöntemin arasında farklılıklar sebebiyle, durumu daha iyi anlayabilmek ya da açıklayabilmek için önerilen yeni modeller literatürde mevcuttur. Trockel (1986) çalışmasında önerilen ZMO'daki hamle sırasının değiştirilmesiyle elde edilen kusurlu bilgili alternatif oyun bu çalışmada kullanılmıştır. Bu oyunda“Sert-Pazara Girme”strateji kümesi bir dengedir ve bu oyunun itibar yaratmadaki avantajıdır. Bu çalışma, ZMO'nun Trockel (1986) yer alan versiyonunu deneysel yöntemlerle test eden ilk çalışmadır ve Selten (1978)'de bu ünlü oyun için öngörülen Tümevarım ve Caydırma Hipotezleri'nden hangisinin elde edilen deneysel sonuçları daha iyi açıkladığı üzerine yapılan analizleri kapsamaktadır. Sonuncu bolüm olan üçüncü bölüm Fatma Aslan ile ortak çalışmamızdır. Bu çalışmada, transfer edilebilir faydalı oyunların dual kavramına yeni bir tanım verilmişti ve yeni tanım 'c-dual' olarak adlandırılmıştır. C-dual“supertoplanır”oyunlar üzerinde dual ile aynı şekilde çalışır ve“supertoplanır”olmayan oyunlar üzerine genişletildiğinde de dualin“supertoplanır”oyunlar üzerindeki esasını/ruhunu taşımaya devam eder. Ek olarak, transfer edilebilir faydalı oyunların anti-dual kavramı da anti-c-dual olarak yeniden tanımlanmıştır ve Çekirdek, c-Çekirdek gibi çozüm konseptlerinin anti-c-duallerinin özgün oyundan çıkarılıp çıkarılamayacağı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is composed of three papers on Game Theory. In these papers, the three fundamentals I am treating are: 1. The problem of implementation of cooperative solutions, 2. The dependence of the solution of a problem on its modelling, 3. The right concept of dual TU games. The first chapter is a joint work with my supervisor Prof. Dr. Walter Trockel and was published in Journal of Mechanism and Institution Design, 2016. In this paper, we provide exact non-cooperative foundations first via weakly subgame perfect equilibria of a game which is a modification of Rubinstein's game, and then via subgame perfect equilibria of a game which is a further modification of our first game. Moreover, these two games provide a general rule how to transform approximate support results into exact ones. We discuss the relation of the support results in the related literature, including our present ones, with mechanism theoretic implementation in (weakly) subgame perfect equilibrium of the Nash solution. There, we come to the conclusion that a sound interpretation as an implementation can hardly be found except in very rare cases of extremely restricted domains of players' preferences. In the second chapter, the purpose is to test experimentally a version of the classical Chain Store Game (CSG), proposed by Trockel (1986), and determine whether one of the two theories of Induction and Deterrence, which were originally tested competitively by Selten (1978), may better account for the results. With complete and perfect information, the CSG of Selten (1978) was designed to analyze the role of reputation in repeated market interactions. Its results were discussed in two different ways: one is based on backward induction, and the other is intuitively derived from a deterrence argument. As the two explanations are incompatible, alternative models have been proposed to understand them better. The alternative game proposed by Trockel is an imperfect information version of the CSG in which the order ix of the two players is changed in each round and the“Aggressive-Stay Out”equilibrium is used to build reputation. The existence of more than one equilibrium is the basis for the building of reputation. To the best of our knowledge, this study is the first attempt to experimentally test this alternative game with the same purpose. The third chapter is a joint work with Fatma Aslan. In the paper, we present a new definition of the duality notion for TU-games, namely c-duality that works for superadditive games in the same way, while preserving its essence when it is extended to the class of not necessarily superadditive games. Moreover, we define the anti-c-dual of a coalitional TU-game and investigate whether solution concepts such as the Core and the c-Core of anti-c-dual game can be derived from the original game.