Two essays on macroeconomics
Makroekonomi üzerine iki makale
  1. Tez No: 429988
  2. Yazar: HASAN KADİR TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN ELGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu tez makroekonomi üzerine iki makaleden oluşmaktadır. İlk makalede, ampirik olarak kamusal güvenle enformel sektörün büyüklüğünün negatif ilişkisinden yola çıkılarak, makroekonomik bir oyun teorisi modeli geliştirilmiştir. Bu modelde hükümet tipi Markov zinciri izlemekte, fakat hanehalkları hükümetin gerçek tipini gözlemleyememektedir. Hanehalkları, emeklerini üretkenlikleri birbirinden farklı olan formel veya enformel sektörde kullanmayı tercih etmektedirler. Bu ekonomin Markov kusursuz dengesi, hükümete güvensizlik olan ekonomilerde enformel sektörün daha büyük olabileceğini göstermektedir. İkinci makalede, belirli ülkeler için mali risk, finansal risk ve emek piyasası risklerini hesaplamak üzere model temelli bir yaklaşım geliştirilmiştir. 41 ülke için 1970-2009 yıllarını kapsayan bir veri seti kullanılarak mali, finansal ve emek piyasasına ilişkin değişkenlerin toplam üretkenlik üzerindeki etkisi tahmin edilmiştir. Bu tahminler, bir dinamik stokastik genel denge modelinin parametrelerini kalibre etmek için kullanılmıştır. Bu model ile, veri setindeki her ülke için mali risk, finansal risk ve emek piyasası riskleri tahmin edilmiştir. Bu yöntemle elde edilen risk değerleri, ülkeler için refah maliyetlerinin hesaplanmasını mümkün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is composed of two essays on macroeconomics. In the first essay, motivated by the empirical evidence that implies a negative correlation between government trust and the size of informal sector, we develop a game- theoretical model to account for this dynamic. We construct a model in which government type, which cannot be directly observed by households, follows a Markov chain; and households allocate their labor between formal and informal sector, each with different production technologies. We characterize the Markov perfect equilibrium of the model that implies that the size of informal sector is relatively higher for economies in which the level of government trust is lower. In the second essay, we develop a model-based approach to create measures of different types of economic risks, namely fiscal risk, financial risk, and labor market risk, for a panel of countries. We use an annual cross-country dataset that includes fiscal policy, labor market, and financial variables to explain their effect on the variation in total productivity. Using the estimated TFP series, we run a DSGE model by calibrating model parameters to match several moments in the data so as to obtain measures for fiscal, financial and labor market risks. This exercise allows us to construct a model-based dataset of three categories of risks mentioned above, and to calculate the welfare costs of different kinds of country-specific risks.