C1 seviyesindeki yabancı uyruklu öğrencilerin video tabanlı konuşma becerisi sınavlarının holistik ve analitik değerlendirme yollarının karşılaştırılması
C1 level foreign students exams is holistic and analytical evaluation video-based conversation ability comparison of routes
- Tez No: 634737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LOKMAN TANRIKULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada C1 düzeyinde yabancı uyruklu öğrencilerin konuşma becerisinin ölçülmesinde komisyon sınavı ile değerlendirilen ölçek sonuçlarıyla, geliştirilen konuşma becerisi rubrik ölçeği sonuçlarının karşılaştırılması yapılmıştır. C1 düzeyi sınavlarında konuşma becerisini ölçmek amacıyla oluşturulan sınav komisyonunda 3 öğretmen yer almış olup rastlantısal olarak seçilen 20 yabancı uyruklu öğrencinin video tabanlı konuşma becerisi sınav sonuçları ortak karar ile belirlenmiştir. Komisyon puanlaması ile birlikte rubrik puanlaması da yapılarak elde edilen veriler konu alanı uzmanı yardımıyla SPSS programında analizleri yapılmıştır. Konuşma rubriğinin geçerliği hakkında uzmanlardan olumlu görüşler alınmakla birlikte komisyon puanları ile rubrik puanları arasındaki ilişki hesaplanarak geçerli olduğu görülmüştür. Ayrıca rubriğin güvenirliğinin belirlenmesi için ikili korelasyonlar incelenmiş ve güvenilir olduğu sonucuna varılmıştır. Öğrencilere yapılan video tabanlı rubrik sınavı aracılığıyla geribildirim verilip rubrik ölçümünün amacına ulaşması sağlanmıştır. Sınav sonrasında öğrencilerin rubrik hakkında olumlu görüşleri alınmıştır. Öğrencilerin birbirinden bağımsız puanlayıcılar tarafından ölçüldükten sonra iki ölçüt arasındaki farklılaşma incelenmiş ve farklılaşmanın düşük olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to measure the speaking skill of foreign students at level C1, there was comparison of the results of the scale evaluated by the commission and the results of the developed speech skills rubric scale. A committee of 3 teachers was set up to evaluate the speaking skills of students in the C1 level, and the results of the video-based speaking skills of 20 randomly selected foreign students were determined by a joint decision. The data obtained from the rubric rating of the commission was analyzed in SPSS program with the help of an expert. Along with the positive opinions that were received from the experts about the validity of the rubrics, the relationship between commission scores and rubric scores was evaluated and found to be valid. In order to determine the reliability of rubrics, the binary correlations were examined and found to be reliable. The students were given feedback through the video-based rubric exam and the rubric measurement was provided. After the exam, students received positive opinions about the rubric. From the independent assessment of the students, the differences between the two standards were examined and a difference low was observed.