Generation and virtual screening of an organocatalyst database
Organokatalizör veritabanı oluşturulması ve sanal taraması
- Tez No: 634740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN ÇELEBİ ÖLÇÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Organokataliz asimetrik sentezlerde nispeten yeni fakat yaygın olarak kabul gören bir alandır. Organokatalitik stratejiler, sürdürülebilir kalkınma için endüstride umut verici çözümler olarak ortaya çıkmıştır, çünkü organokatalizörler düşük maliyetlidir, hafif reaksiyon koşulları altında yüksek seçicilik sağlarlarlar ve çevreye daha az atık üretirler. Organokataliz ile ilgili yayınların sayısı son on yılda nefes kesici bir şekilde artmıştır. Organokatalizlerin çeşitliliği ve sayısı arttıkça, bu sayıda bilgiyi etkili bir şekilde yönetmek ve verilerin erişilebilirliğini arttırmak için bir veritabanına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle, bu proje organokatalizörlerin fiziksel ve kimyasal özelliklerini, ticari kullanılabilirliklerini, sentetik yollarını, katalize ettikleri reaksiyonları ve üç boyutlu (3D) konformasyonel kütüphanelerini içeren bir organokatalizör veritabanı oluşturmasını ve bu veritabanını tarayarak hedef reaksiyonlar için potansiyel organokatalizör adaylarını belirlenmesini amaçlamaktadır. Başlangıç olarak yapılarında farklı fonksiyonel gruplar taşıyan toplam 55 kinkona alkaloid dikkate alınmış ve bunların özellikleri, piyasadaki kullanılabilirlikleri, katalitik ve sentez reaksiyonları, üretilen organokataliz veritabanına kaydedilmiştir. Veritabanı, oksindol ile nitrosobenzen ve dimetil malonat ile nitrostiren reaksiyonları için kuantum mekanik olarak optimize edilmiş aktif bölge modellerinden elde edilen katalitik atom haritaları kullanılarak sanal olarak taranmıştır. Eşleşen moleküller, hedef reaksiyon için potansiyel organokatalizler olarak önerilmiştir. Organokatalizör veritabanının hesaplamalı taraması stratejisi, çok sayıda organokataliz türevinin külfetli sentezi ve faaliyetlerinin test edilmesi yerine, deneysel testlerden önce, olası katalitik yapıların uygun maliyetli bir şekilde belirlenmesine ve mevcut tüm bilgilere kolaylıkla erişilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Organocatalysis is a relatively new, yet widely accepted field in asymmetric synthesis. Organocatalytic strategies have emerged as promising solutions in industry for sustainable development because organocatalysts have low cost, they provide high selectivity under mild reaction conditions, and they produce less waste making them environmentally friendly. The number of publications on organocatalysis has dramatically increased over the past decade. As the variety and quantity of organocatalysts increases, so does the need for a database to effectively manage this quantity of information and increase the accessibility of data. Thus, this project aims to generate a database including the physical and chemical properties of organocatalysts, their commercial availabilities, their synthetic routes, reactions they catalyzed and their three-dimensional conformational libraries and to screen this database to determine potential organocatalyst candidates for the target reactions. A total of 55 cinchona alkaloids bearing different functional groups in their structure were initially considered and their properties, availabilities in market, as well as their catalytic and synthesis reactions were recorded in the generated organocatalyst database. The database was virtually screened using catalytic atom maps obtained from quantum mechanically optimized active site models for the reactions of oxindole with nitrosobenzene and dimethyl malonate with nitrostyrene. The matching molecules were suggested as potential organocatalysts for the target reaction. The organocatalyst database and the computational screening strategy described in this thesis will enable cost effective determination of structures with high catalytic potential and easy access to all available information prior to experimental testing rather than the burdensome synthesis of numerous organocatalyst derivatives and testing of their activities.