Nonkardiyak iskemik serebrovasküler hastalıkta platelet indekslerinin (plt, pdw, mpv) ve kolinesteraz aktivitesinin tanı ve prognozla ilişkisi
The relationship between platelet index (plt, pdw, mpv) and cholinesterase activity with diagnosis and prognosis in noncardiac cerebrovascular event
  1. Tez No: 634741
  2. Yazar: NURSER MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KÖYLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: İnme dünya genelinde mortalite ve morbiditenin en önemli nedenlerinden biri olmaya devam etmektedir. Çalışmalarda acile servise inme ile gelen hastalarda erken tanı ve tedavinin mortalite ve morbiditeyi azalttığı gösterilmiştir. İnme patogenezinde en önemli mekanizma aterosklerotik plak zemininde gelişen tromboz ve emboli gibi olaylardır. Son yıllarda trombosit indekslerinin ve kolinesteraz aktivitesinin serebrovasküler hastalık patogenezinde rolü olabileceği, inme tanı ve prognozunun belirlenmesinde biyokimyasal belirteçler olarak kullanılabileceği üzerinde durulmaktadır. Çalışmamızda, nonkardiyak iskemik serebrovasküler hastalıkta trombosit indeksleri ve kolinesteraz aktivitesinin tanı ve prognozla ilişkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya acil servise başvuran ve iskemik serebrovasküler hastalık tanısı alan 60 hasta ile 40 kontrol bireyi dahil edilmiştir. Hastalarda kardiyak patolojiler EKO ve EKG yardımıyla ekarte edilmiştir. Hastalara acil serviste nonkardiyak iskemik serebrovasküler olay (SVO) tanısı konulduktan sonra ilk 15 dakikada ve hemen başlanan tedavilerden sonraki 3. günde kolinesteraz düzeyleri ve trombosit indeksleri çalışılacak, böylelikle nonkardiyak iskemik SVO tanı ve prognozunda kolinesteraz ve trombosit indekslerinin rolü değerlendirilecektir. Bulgular: Çalışmamızda, başvuru günü kolinesteraz seviyesi 3. güne göre anlamlı olarak daha yüksek, 1. yıl ölen hastaların kolinesteraz seviyesi yaşayanlara göre daha düşük olmuştur. Bu sonuçlar kolinesterazın hastalığın tanı ve prognozunda önemli olabileceğini düşündürmüştür. Çalışmada incelenen diğer parametreler olan MPV ve PDW ile diğer kan değerleri ve prognoz arasında ilişkiyi destekleyen bir bulguya rastlanmamıştır. Sonuç: Literatürde nonkardiyak iskemik serebrovasküler hastalık ve bu durumun kolinesteraz, MPV, PDW ve PLT ile ilişkisini değerlendiren çalışma son derece kısıtlıdır. Çalışmamızdan çıkan bulgular ışığında bu konuda daha fazla kişinin katılımıyla gerçekleştirilecek çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Stroke continues to be one of the major causes of mortality and morbidity worldwide. Early diagnosis and treatment have been shown to reduce mortality and morbidity in patients presenting to the emergency room with stroke. The most important mechanism in the pathogenesis of stroke is thrombosis and embolism evolving in the atherosclerotic plaque. In recent years, it has been suggested that platelet indices and cholinesterase activity may play a role in the pathogenesis of cerebrovascular disease and may be used as biochemical markers in the diagnosis and prognosis of stroke. In our study, it was aimed to determine the relationship between platelet indices and cholinesterase activity with diagnosis and prognosis in noncardiac ischemic cerebrovascular event. Material and Methods: Sixty patients with ischemic cerebrovascular disease admitted to the emergency department and 40 control subjects were included in the study. Cardiac pathologies were excluded by ECO and ECG. The patients will be evaluated for cholinesterase levels and platelet indices in the first 15 minutes after the diagnosis of noncardiac ischemic cerebrovascular event (CVO) in the emergency department and on the 3rd day after the therapies that are started immediately. Results: In our study, the cholinesterase level was significantly higher on the day of application than the third day and the cholinesterase level of the patients who died in the first year was lower than the ones who lived. These results suggest that cholinesterase may be important in the diagnosis and prognosis of the disease. There were no findings supporting the relationship between MPV and PDW and other blood values and prognosis. Conclusion: In the literature, the study evaluating the relationship between noncardiac ischemic cerebrovascular disease and cholinesterase, MPV, PDW and PLT is extremely limited. In the light of the findings of our study, more studies are needed with the participation of more people.