Kardiyopulmoner resüsitasyon uygulananhastalarda il-6, il-10 ve tnf alfanın prognoz ileilişkisi
Effects of inrelukin 6, interleukin 10 and Tnf alpha on prognosis in patients undergoing cardio-pulmonary resuscitation
  1. Tez No: 634742
  2. Yazar: BURAK POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KÖYLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi erişkin acil servise arrest olarak gelen yada acil serviste arrest olan 18 yaş üstü, travma hastası olmayan hastalardan KPR esnasında alınan kan örneklerinden interlökin 6 (IL 6),interlökin 10 (IL 10) ve tümör nekrosiz faktör alfa (TNF α) seviyelerini belirleyerek prognoz hakkında bilgi toplamayı amaçladık. Gereç ve yöntem : Çalışmaya Aralık 2016 ile Haziran 2017 tarihleri arasında acil servise gelen kardiyak arrest tanısı olan hastalardan 18 yaş üstü, gebe olmayan acil serviste arrest olan veya arrest getirilen hastalar dahil edildi.Ağır kafa travmalı hastalar,18 yaş altı hastalar, gebe hastalar ,kanama diyatezi olan hastalar ve yakınları tarafından onam alınamayan hastalar çalışma dışı bırakıldı.Çalışmaya alınan hastaların; demografik özellikleri, özgeçmişi (bilinen kronik obstrüktif akciğer hastalığı, koroner arter hastalığı, kronik böbrek yetmezliği, diyabetes mellitus, hipertansiyon, kronik karaciğer hastalığı)kaydedildi.Arrest hastaların başlangıç ritmi(NEA,VF,VT,asistoli),defibrilasyon uygulanıp uygulanmadığı,uygulandıysa kaç kez uygulandığı, kardiyo-pulmoner resüsitasyon süresi,arrest nedeni,kardiyak olup olmadığı ve spontan sirkülasyona dönüp dönmediği kaydedildi.Spontan sirkülasyona dönen hastalarda;takiplerinde hipotansiyon süresi APACHE (Acute Physiology and Chronic Health Evaluation),SOFA(Sepsis-related Organ Failure Assessment) skorları,multiorgan yetmezliği gelişimi kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 69 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların 35'i ( % 50,7) erkek, 34'ü (%49,3) kadındı. Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama yaşının 63,5 ± 18,3 olduğu tespit edildi.Çalışmaya alınan 69 hastanın 27'sinde(%39,3) spontan dolaşım geri dönmüştür.Yine hastaların 40'inin (% 58) kardiyak nedenli arrest olduğu, 29'unun ( % 42) ise non-kardiyak nedenler ile arrest olduğu tespit edildi. Kardiyak nedenler ile arrest olan vakaların 11'inin (%27,5) non- kardiyak nedenler ile arrest olan vakaların 16'sının (%55,2) SDGD (+) olduğu saptandı. Arrest nedenleri ile spontan dolaşımın geri dönüşü (SDGD) arasında anlamlı ilişki saptandı (p0.05).SDGD (+)olan 27 hastanın IL-6 seviyelerinin ortanca değeri 2,105 ,IL-10 seviyelerinin ortanca değeri0,375 Tnf alfa seviyelerinin ortanca 0,111 olarak kaydedildi. SDGD (-)olan 42 hastanın sırasıyla IL-6, IL-10 ve Tnf alfa seviyelerinin ortanca değerleri; 1,365 , 0,356 , 0,662 olarak kaydedildi. IL- 6'nın Tnf alfaya oranında anlamlı ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aim to collect information about prognosis,Interleukin 6 (IL 6), interleukin 10 (IL 10) and tumor necrosis factor alpha (TNF α) from the blood samples taken during CPR from 18 years old, non-trauma patients who were admitted to emergency service with cardiac arrest in Konya Education and Research Hospital Material and method: This study was performed between November 2016 and June 2017 in Konya Education and Research hospital. Patients who were 18 years old , patients with cardiac arrest in or before emergency service and patients with no pregnancy were included to study. Patients with severe head trauma, patients under 18 years, pregnant patients, patients with bleeding diathesis, patients with no central jugular catheter indication according to the clinical status of the patient, and patients who have no informed consent, were excluded from study. Patients' demographic characteristics, history of disease (known chronic obstructive pulmonary disease, coronary artery disease, chronic renal failure, diabetes mellitus, hypertension, chronic liver disease) were recorded. Initial rhythm (NEA, VF, VT, asistoli), defibrilation duration , duration of cardiopulmonary resuscitation, causes of cardiac arrest, cardiac status and spontaneous circulation, were recorded in patients with cardiac arrest. Hypotension durations , APACHE and SOFA scores,development of multiorgan failure were recorded in patients returning to spontaneous circulation. Results: 69 patients were included to study. 35 of patients (% 50.7) were male and 34 (% 49.3) were female. The mean age of the patients was 635 ± 18,3. Spontaneous circulation returned in 27 (% 29.3) of 69 patients. 40 ( %58) of patients were cardiac-induced arrest and 29 ( % 38.4) were arrested by non-cardiac causes. 11 (%17,5) of cardiac -induced patients and 16 (%55,2) of non-cardiac arrest patients were ROSC : (+).