Simmental ırkı sığırlarda κ-kazein (CSN3) geni polimorfizmi ve bazı performans özellikleri arasındaki ilişkileri
The relationships between κ-casein (CSN3) gene polymorphism and some performance traits in simmental cattle
- Tez No: 634749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN KOPUZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Erzurum'da özel bir işletmede yetiştirilen 70 baş Simmental sığırlarda κ-Kazein (CSN3) gen lokusu bakımından genotipik yapılarının incelenmesi, ilgili genler bakımından sığırlara ait genotip ve allel frekanslarının dağılımının belirlenmesi ve belirlenen genotiplerin bazı performans özellikleriyle ilişkilendirmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmada kullanılan Simental sığırlardan alınan kan örneklerinden izole edilmiş DNA'larda, PCR-RFLP yöntemi kullanılarak CSN3/HinfI gen polimorfizmleri tanımlanmıştır. PCR-RFLP ürünleri elektroforez ortamında yürütülerek sonuçlar ultraviyole (UV) cihazında bantlar halinde görüntülenmiştir. Araştırmada genotip, allel frekans dağılımları ve popülasyonun Hardy-Weinberg genetik denge testleri ölçülmüş, CSN3 genotiplerinin incelenen performans özellikleri arasındaki ilişkileri Genel Linear Modele göre SPSS istatistik programı kullanılarak hesaplanmıştır. Bulgular: Hardy-Weinberg genetik denge testine göre çalışılan popülasyonda genotip frekansları dağılımının dengede olduğu(P>0.05) gözlenmiştir. Popülasyondaki CSN3 genine ait AA, AB ve BB genotip frekansları sırasıyla %57,14, %3,86 ve %4,89, A allelinin frekansı 0,74 ve B allelinin frekansı 0,26 olarak tespit edilmiştir. AA, AB ve BB genotiplerinde ortalama değerler sırasıyla gerçek süt veriminde 5151±308,6, 5805±370.3 ve 5772±547,3 kg; 305 günlük süt veriminde 5313±233.9, 5784±280.7 ve 6458±414,8 kg; laktasyon süresinde 294±13,7, 316±16.5 ve 294±24,4 gün; günlük süt veriminde 17,9±0.75, 18,6±0.89 ve 19,6±1,32 kg olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to investigate the genotypic structure of κ-Casein (CSN3) gene locus, determination of the distribution of cattle genotype and allele frequencies in terms of related genes and to associate with performance traits of the genotypes in 70 Simmental cattle raised in a private enterprise in Erzurum. Method: CSN3/HinfI genes polymorphism were defined by using the PCR-RFLP method in the DNAs isolated from blood samples taken from Simmental cattle used in this study. PCR-RFLP products were carried out in electrophoresis and the results were visualized as bands on the ultraviolet (UV) device. Genotype, allele frequency distributions, and Hardy-Weinberg genetic equilibrium test of the population were determined in the population studied. The relationships between CSN3 genotypes and the performance characteristics discussed were calculated by using the SPSS statistics program, according to the General Linear Model. Findings: It was observed that the distribution of genotype frequencies was stable (P>0,05) according to the Hardy-Weinberg genetic equilibrium test of the cattle population examined. The AA, AB, and BB genotype frequencies of the CSN3 gene found in the population were 40 (%57,14), 23 (%32,86), and 7 (%4,89), and the frequency of the A allele and the B allele was found to be 0,74 and 0,26, respectively. The averages of AA, AB, and BB genotypes of CSN3 were determined as 5151±308,6, 5805±370,3, and 6458±414,8 kg for the actual milk yield, as 5313±233,9, 5784±280,7, and 6458±414,.8 kg for 305-day milk yield, as 294±13.7, 316±16,5, and 294±24,4 days for lactation periods, and as 17,9±0,75, 18,6±0,89, and 19,6±1,32 kg for daily milk yield, respectively.