Simmental ırkı sığırlarda IGFALS gen polimorfizmlerinin dna dizi analizi yöntemi ile belirlenmesi
Determination of IGFALS gene polymorphism in simental breed dairy cattle by dna sequence analysis method
  1. Tez No: 686534
  2. Yazar: RIDVAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Genetik, Bioengineering, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Simmental ırkı sığırlarda büyüme ve bazı verim özelliklerini etkileyen IGFALS (Insulin-Like Growth Factor-Binding Protein, Acid-Labile Subunit) geni üzerinde yeni moleküler markır polimorfizmlerini belirlemek amacıyla çalışma yapılmıştır. 65 baş Simmental ırkına ait DNA örnekleri her bir ekzon bölgesi için ayrı ayrı çoğaltılmış PCR'ürünlerinden rastgele seçilmiş 20 örneğe dizi analizi yapılmıştır. Analiz sonucu IGFALS geninin 1.ekzon bölgesinin dahil olduğu 492 bp uzunluğundaki gen bölgesi için g.1368491 A/G polimorfizmi tespit edilmiştir. 380 bp'lik 2. ekzon bölgesi ve 497 bp'lik 3. ekzon bölgelerini kapsayan IGFALS genine ait DNA ürünlerinde polimorfik dizilere rastlanamamıştır. 463 bp uzunluğundaki 4. ekzon bölgesi üzerinde g.1369854 -/G insersiyonu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to determined molecular marker polymorphism in the IGFALS (Insulin-Like Growth Factor-Bınding Protein, Acıd-Labile Subunit) gene which effected the milk production, growth and yield performance traits of cattle. We are used as material the Simental breed DNA samples. PCR analysis were made for the four different genes region and then DNA samples were selected randomly and sequence analysis were applied to some of the samples in each different gene region and were defined its polymorphic regions. In the result of DNA sequence analysis for the 492 bp long gene including the 1st exon region of the IGFALS gene, the g.1368491 A/G polymorphism was detected, for the 463 bp long gene region including the 4th exon region the g.1369854 -/G insertion was detected and for the 2nd exon region of 380 bp and the 3rd exon region of 497 bp, were performed and no polymorphic sequences were found as a result of the analyses.