Analyzing of distributed application development platforms on blockchain technology
Blokchaın teknolojisinde dağıtılmış uygulama geliştirme platformlarının analizi
  1. Tez No: 634752
  2. Yazar: HİLAL NUR ISSI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERCAN TOPCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Son on yılda içerisinde, en önemli araştırma alanı dağıtılmış fikir birliği, merkezi olmayan, anonimlik özellikleri ve eşler arası işlem gibi özellikleri nedeniyle blockchain teknolojisidir. Düzenleyici ve teknik zorluklar gibi sorunlar blockchain teknolojisi ile çözümlenebilecektir. Başka bir deyişle, blockchain dağıtılmış defterlerde güvenli, kolay erişilebilir ve kurcalamaya dayanıklı bir ağ sağlayabilir. Bu dağıtılmış defterler, bir kullanıcının ağı üzerindeki işlemlerin yayınlanmış bir kaydıdır. Mohanta (2018), Satoshi Nakamoto 2008 yılında dağıtılmış defter uygulamalarında uçtan uça transfer mantığını anlattığını ve bundan sonra kripto para birimi fikrinin hızla büyüdüğünü ifade etmiştir. Şu anda 1639 farklı tip kripto para bulunmaktadır. İlaç endüstrisi, akıllı sözleşmeler, lojistik, bankacılık ve siber güvenlik gibi alanlar blok zincir uygulamaları için birer örnek olurken, blok zincir uygulama alanları ile ilgili herhangi bir sınırlama yoktur. Blok zincir ile ilgili araştırmaların dörtte üçünden fazlası Bitcoin gibi blok zincirin finansal kısmına odaklanmıştır. Araştırmacıların geri kalan kısmı, akıllı sözleşme tabanlı blok zincir platformlarını ve bu yeniliklerin günlük hayatı nasıl etkileyebileceğini araştırmaktadır. Bu tez öncelikle akıllı bir sözleşme sistemi kullanılan blok zincir platformlarına odaklanmaktadır. Bu tez hedefi belirlemek için platformların belirli ve yenilikçi özellikler açısından birbirleriyle karşılaştırılması amaç olarak kullanılır. Bu tezin bir diğer amacı, hangi platformun ne tür sorunlar ve sektörler için uygun olduğuna dair bir fikir vermektir. Bu hedeflere ulaşmak için bu tez tarafından kullanılan ilk teknik bir literatür derlemesidir. Akademide neler olup bittiğine dair literatürü hedef sorularımız açısından taradık. Ardından, mevcut günlük yaşam standartlarını iyileştirmek için gerçek zamanlı uygulamalara veya araştırmacılar tarafından önerilen örnek uygulamalara baktık. Son kullandığımız yöntem tüm bu bilgileri tek bir ortak ortamda toplamak ve analiz etmektir. Bu araştırma ile elde ettiğimiz sonuçlar doğrultusunda spesifik sorunlar ve sektörler için özellikleri bakımından altı yaygın blok zincir platformunun akış şeması verilmiştir. Bu altı akıllı sözleşmeye dayalı blok zincir platformu, hangi platformun hangi sektör ve sorun için uygun olduğuna karar vermek için orak özellikleri ile karşılaştırılır. Tüm çıktılar bir karşılaştırma tablosu olarak temsil edilir. Bu tez sırasında Hyperledger, Ethereum, Corda, IOTA, Stellar ve Ripple olmak üzere altı ortak platform araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last decade, the most important research area is the blockchain technology because of its distributed consensus, decentralized, anonymity properties, and peer to peer transaction. Problems such as regulatory and technical challenges can be covered by blockchain technology. In other words, blockchain can provide a secure, easily accessible, and tamper-proof network in the distributed ledgers. It is a published record of transactions, all over a network of users. Mohanta (2018) writes that Satoshi Nakamoto expresses peer to peer cash transactions in the distributed system in 2008, and after the idea of cryptocurrency grew rapidly. Currently, there are 1639 different types. There is no limit for using areas in blockchains such as the pharmaceutical industry, smart contracts, logistics, banking, and cybersecurity. More than three-quarters of researches on blockchain-related are focused on the financial part of blockchain like Bitcoin. The remaining part of researchers is trying to research the smart contract-based blockchain platforms and how these innovations can affect daily life. This thesis primarily focuses on the blockchain platforms which are used a smart contract system. To identify the goal, a comparison of platforms with each other in terms of specific and innovative features is used as a purpose. Another purpose of this thesis is that giving an idea of which platform is appropriate for what kind of problems and sectors. To reach these goals, the first technic is used by this thesis is a literature review. We look at the literature on what is going on the academia in terms of our aims. Then, we look at the example of real-time applications or proposed by researches for improving the current daily living standards. The last method we use is collecting all this information in one common environment and analyzing it. Our conclusion of this research is given the flowchart of six common blockchain platforms in terms of their features for specific problems and sectors. These six smart contract-based blockchain platforms are compared with sickle features to decide which platform is suitable for which sector and problem. All outputs are represented as a comparison table. During this thesis six common platforms which are Hyperledger, Ethereum, Corda, IOTA, Stellar and Ripple are researched.